Budowa oczyszczalni ścieków Pomorzany wchodzi w końcową fazę. Na początku przyszłego roku planowany jest rozruch, pół roku później oczyszczalnia będzie działać pełną parą
– Roboty budowlane mamy wykonane w 30 proc., ale nie ma obaw o dotrzymanie terminów oddania inwestycji – mówi Thomas Fürl z firmy WTE Wassertechnik Essen, budującej oczyszczalnię. – Wszystkie obiekty powinny być gotowe do końca tego roku.
Zbudowane są już trzy z sześciu osadników wtórnych i jeden blok oczyszczania biologicznego (mają być trzy, dwa kolejne są w trakcie budowy). Do dziś na budowie zużyto 15 tys. m sześć betonu i cztery tys. ton stali zbrojeniowej.
Rozruch technologiczny zaplanowany jest na początek przyszłego roku. To, czy do niego dojdzie, zależy nie tylko od budujących oczyszczalnię, ale też od firm wykonujących inne kontrakty w ramach "Programu poprawy jakości wody w Szczecinie". Szczególnie od poznańskiej Hydrobudowy 9, budującej kolektory, którymi ścieki z lewobrzeżnego Szczecina będą tłoczone do nowej oczyszczalni.
– Termin zakończenia kontraktu wyznaczono na luty przyszłego roku i jestem przekonany, że go dotrzymamy – mówi Andrzej Klupczyński z Hydrobudowy 9.
Obecnie codziennie Szczecin wyrzuca do Odry 80 tys. ton ścieków. Kiedy ruszy oczyszczalnia, będą poddawane najpierw oczyszczaniu mechanicznemu, potem biologicznemu.
– Produktem finalnym będzie woda o drugiej klasie czystości, którą odprowadzimy do Odry – mówi Piotr Kurzawa z firmy TPF, pełniącej funkcję inżyniera kontraktu na budowie oczyszczalni. – Zanieczyszczenia stałe zostaną sprasowane na popiół i wywiezione na wysypisko komunalne.
Ponadto w procesie oczyszczania wytwarzany będzie gaz, który zostanie wykorzystany do wytwarzania prądu.
"Program poprawy jakości wody w Szczecinie" jest współfinansowany przez fundusz ISPA (obecnie Fundusz Spójności). Kosztuje 288 mln euro, z czego 190 mln (66 proc.) stanowi bezzwrotną pomoc z UE. Dotychczas wykonane prace kosztowały 85 mln euro, a zaawansowanie rzeczowe szacowane jest na 35 proc. Największą inwestycją "Programu" jest oczyszczalnia ścieków na Pomorzanach. Wszystkie inwestycje mają być zakończone w 2008 r.


Źródło: Gazeta Wyborcza z 13 marca 2007 r.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj