Włoski rząd przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości za sytuację w tonącym w śmieciach Neapolu – orzekła wczoraj Komisja Europejska zarzucając Włochom łamanie unijnej dyrektywy o gospodarowaniu odpadami.

"W Neapolu i okolicznym regionie Kampanii doszło do dramatycznego kryzysu w dziedzinie utylizacji śmieci" – brzmi komunikat Komisji Europejskiej. – Mamy do czynienia z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i środowiska – dodaje Stawros Dimas, unijny komisarz ds. ochrony środowiska

Komisarze skierowali do włoskiego rządu pismo, w którym żądają przedstawienia planu zagospodarowania odpadów w regionie Lacjum, a więc obszaru, na którym leży Rzym. W przeciwnym razie również stolica Włoch będzie odpowiadać przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Problem z utylizacją śmieci w Neapolu pojawił się wiosną ubiegłego roku. Największy jak dotąd kryzys nastąpił w grudniu, powodując zamknięcie szkół i palenie śmieci na ulicach miasta.

"Po powołaniu włoskiego komisarza do spraw rozwiązania kryzysu na tle śmieci sytuacja nieco się odprężyła. Podjęte przedsięwzięcia nie wystarczają jednak w żadnym razie do zapanowania nad sytuacją w dłuższej perspektywie i zapobieżenia temu, by kryzys się powtórzył" – komentuje swoją decyzję Komisja Europejska.

źródło: PAP / tvn24.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj