W Wilkowicach (woj. śląskie) otwarto wczoraj wystawę "Zaadoptuj rzekę". To podsumowanie pierwszego etapu kampanii prowadzonej przez znane Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja. Jego ekolodzy od dwóch lat namawiają szkoły, samorządy i instytucje z całej Polski, by adoptowały rzeki.

Na terenie Polski ekolodzy z Gai zorganizowali cztery modelowe przedsięwzięcia, aby dać przykład, jak można zaadoptować rzekę. Ich działania objęły Przemszę na granicy Śląska i Zagłębia, Parsętę na północy kraju, Wolbórkę w środkowej Polsce oraz Wilkówkę w Wilkowicach, gdzie Gaja ma swoją siedzibę. Wystawa prezentuje przykłady dobrych praktyk, którymi można objąć rzeki. – Można je sprzątać, badać wodę i monitorować jej jakość, fotografować i malować, nazywać ciekawe fragmenty, organizować wycieczki i szukać źródeł, przeprowadzać happeningi, jak np. wysyłanie życzeń dla rzeki. To wszystko ma inspirować do dbania o rzekę i jakość wody – powiedział „Gazecie Wyborczej” Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Do akcji adoptowania rzek przyłączyło się już 3,5 tys. szkół i instytucji z całej Polski. Dzięki temu udało się adoptować 229 rzek. Projekt "Zaadoptuj rzekę" dofinansowali: Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj