Poprzedni rząd nie wpisał do budżetu na 2008 r. ponad 40 mln zł na szczyt klimatyczny ONZ w Poznaniu – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Szczyt klimatyczny ONZ to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku w Poznaniu. W grudniu ma zjechać do Poznania 6-10 tys. gości: uczestników konferencji ds. zmian klimatu i osób zainteresowanych problemami klimatu, m.in. globalnym ociepleniem. Wśród uczestników będzie 150 delegacji rządowych.

Jednak jak dowiedziała się w Ministerstwie Środowiska „GW”, nie zostały zabezpieczone środki na sfinansowanie planowanej konferencji w Poznaniu. – Chodzi o ok. 44 mln zł – nie kryje rzecznik ministerstwa Michał Milewski. Tak duża suma to wydatki m.in. na: bezpieczeństwo, łącza satelitarne odpowiedniej jakości, miejsca pracy dla dziennikarzy z całego świata, transport uczestników konferencji, gabinety dla przewodniczącego i wiceprzewodniczących, sale do obradowania.

Ze stanowiska Ministerstwa Środowiska wynika, że "czynione są starania", by poznański szczyt klimatyczny współfinansowały: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fundusze wojewódzkie oraz Bank Ochrony Środowiska SA.

O ile rząd PO-PSL musi teraz szukać pieniędzy na szczyt klimatyczny ONZ, o tyle Poznań ma zabezpieczone środki. W budżecie miasta na 2008 r. wydatki związane z Rokiem Klimatu i Środowiska to 6 mln zł. Część z tego pójdzie na grudniową konferencję.

źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj