Zabytek w Ostrowie Wlkp.

Zabytek w Ostrowie Wlkp.
23.01.2009, o godz. 11:42
czas czytania: około 2 minut
0

Wieża Ciśnień w Parku im. A.Mickiewicza w Ostrowie Wielkopolskim jest już oficjalnie zabytkiem i podlega prawnej ochronie. Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję dotyczącą wpisania jej do rejestru zabytków. Zabiegi o uznanie wieży zabytkiem trwały blisko półtora roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wodociągowa wieża ciśnień została wybudowana w 1903 roku jako zbiornik wodny. Służyła do zapewnienia stabilnego ciśnienia wodociągu. Usytuowany był poniżej odbiorców – działał na zasadzie grawitacji. W 1908 roku wodociąg dostarczał 267 638 metrów sześciennych wody, a w 1916 roku – 477 003 metry sześcienne.

Mieści się w północnej części parku u zbiegu ulic Parkowej i Kościuszki. W Decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znajduje się szczegółowy opis zabytku. Budowla jest na planie koła, murowana z nieotynkowanej cegły. Trzon wieży jest wysmuklony, z półokrągłymi oknami.

– Ściana osłonowa głowicy opracowana dekoracyjnie w formie pól „szachownicy”. Tworzą je poziome i pionowe metalowe listwy. W głowicy znajdują się także symetrycznie rozmieszczone prostokątne otwory okienne z metalowymi szprosami – czytamy w piśmie sygnowanym przez Aleksandra Starzyńskiego, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Ciekawe jest wejście do wieży. Zamurowane dziś drzwi okala ceglany portal o stylistyce neoklasycystycznej. W zwieńczeniu znajduje się trójkątny fronton o gładkim tympanonie.

– Wieża w parku im. A.Mickiewicza jest uznana jako zabytek techniki. Zachowała plan, bryłę, materiał oraz konstrukcję z okresu jej budowy. Zachował się także przekaz ikonograficzny obiektu w postaci witraża w formie rozety z 1911 roku. Witraż mieści się w fasadzie budynku Przepompowni Ścieków.w rozetce pod częścią środkową – okręgiem z wizerunkiem wiezy i jej odbicie w lustrze wody widnieje napis: „Stadt-Wasser-turm” – dodaje E. Wolniewicz-Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Wieża nakryta jest dachem stożkowym – na środku jest świetlik i szpic odgromnika. Wewnątrz znajdują się schody o konstrukcji metalowej, trójbiegowe. Dokumenty w Biurze Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora, by Wieżę wpisać do rejestru zabytków, zostały złożone 1,5 roku temu.

Wieża Ciśnień została sprzedana prywatnemu nabywcy w 1997 roku.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024