Europejczycy nie chcą droższej energii ze źródeł odnawialnych.

Z sondażu przeprowadzonego przez firmę Harris dla FT wynika, że – czytamy w „Gazecie Prawnej” wśród respondentów, którzy w jakimś stopniu uczestniczą w pokrywaniu domowych rachunków za energię, większość twierdzi, że nie zapłaciłoby więcej za energię z odnawialnych źródeł. Z kolei spośród tych, którzy deklarują gotowość poniesienia wyższych kosztów, większość przystałaby na wzrost opłat za energię o zaledwie 5 proc. – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

3/4 respondentów uważa za nieprawdopodobne, by zaakceptowali wzrost opłat za gaz i energię elektryczną o 150 euro miesięcznie w imię ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Na taką kwotę KE oszacowała koszt znaczącego wzrostu udziału energii z odnawialnych źródeł w ogólnym zużyciu, w przeliczeniu na gospodarstwo domowe.

Od 79 proc. w Niemczech do 92 proc. badanych w USA opowiedziało się za znacznym zwiększeniem liczby elektrowni wiatrowych. Powszechną aprobatą cieszy się pomysł obniżenia podatków od samochodów o niższej emisji dwutlenku węgla.

Stosunek do elektrowni jądrowych jest mniej jednoznaczny. Większość ankietowanych we Włoszech i w USA opowiedziała się za ich budową, natomiast w Hiszpanii, Niemczech i Wielkiej Brytanii większość jest temu przeciwna. We Francji, która ma największy w Europie przemysł jądrowy, głosy rozłożyły się równo.

Internetowe badanie przeprowadzono od 30 stycznia do 8 lutego na próbie 6448 dorosłych respondentów we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i USA.

Źródło: Gazeta Prawna – Financial Times

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj