Ponad miliard złotych przyznano samorządom województwa zachodniopomorskiego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – poinformował w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

– To absolutnie bezprecedensowy program, który realizowany jest w trudnym czasie, w czasie – można powiedzieć – wychodzenia z kryzysu, ale cały czas prowadzenia trudnych działań w ochronie zdrowia, w gospodarce. Ten program jest niezwykle potrzebny – powiedział w poniedziałek podczas briefingu prasowego wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Podkreślił, że program to “świetne wiadomości dla województwa zachodniopomorskiego”, kwota ponad miliarda złotych trafi do gmin, powiatów, ale także do miast na prawach powiatu – Szczecina, Koszalina czy Świnoujścia.

1 mld 41 mln zł i 178 inwestycji

– Dokładnie 1 mld 41 mln zł trafia do nas, do województwa zachodniopomorskiego. Myślę, że mało kto się spodziewał takiej kwoty. Jest ona potężna i nigdy wcześniej w historii nie było takiego transferu środków poprzez program rządowy do samorządów – powiedział Bogucki.

Wskazał, że dzięki środkom na Pomorzu Zachodnim będzie można zrealizować 178 inwestycji, głównie drogowych (za łącznie 697 mln zł), wodno-kanalizacyjnych (za 161 mln zł), związanych z infrastrukturą turystyczną (51 mln zł) i gospodarką odpadami (36 mln zł).

– To samorządy wybierały, w jakim obszarze inwestycje mają być realizowane – mówił wojewoda. Wszystkie powiaty, wszystkie gminy w powiatach otrzymały dofinansowanie, tylko poszczególne, naprawdę nieliczne jednostki nie uzyskały tego dofinansowania, ale zachęcamy je do składania wniosków – kontynuował. Wyjaśnił, że chodziło o wnioski na zbyt wysokie kwoty w stosunku do założeń programu dla poszczególnych jednostek.

– Były takie przypadki, gdzie był tylko jeden bardzo duży wniosek i trudno było go zrealizować tak, żeby równomiernie i w sposób zrównoważony rozłożyć środki, które pochodzą z rządowego programu – powiedział Bogucki.

Rządowy Fundusz Polski Ład

Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Czytaj więcej

Skomentuj