Efektywne pozyskanie unijnych środków , nadrobienie zaległości w tworzeniu obszarów Natura 2000 oraz kwestie dotyczące odpadów – to zdaniem prof. Macieja Nowickiego najistotniejsze zadania dla ministra środowiska.

"Pierwszoplanową sprawą z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i ochrony środowiska jest efektywna absorpcja środków unijnych. Pieniędzy jest bardzo dużo, ale istotne jest, aby je skutecznie wydać" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej kandydat na szefa resortu środowiska w rządzie Donalda Tuska.

Jego zdaniem drugą równie ważną sprawą jest nadrobienie zaległości w tworzeniu obszarów Natura 2000. "Polska ma wielkie zaległości i trzeba zrobić absolutnie wszystko, aby przyspieszyć tworzenie tych obszarów i żeby jak najszybciej zrobić plany ich ochrony, bo jeśli tego nie zrobimy, blokowane będą przez UE inwestycje infrastrukturalne" – wyjaśnił.

Trzecią ważną sprawą z punktu widzenia przyszłego ministra środowiska są kwestie dotycząca odpadów. "W ochronie powietrza, ochronie wód Polska zrobiła już bardzo dużo, a w sprawach odpadów jesteśmy w punkcie startu. Mamy zobowiązania zapisane w Traktacie Akcesyjnym, mijają okresy przejściowe i będziemy musieli się z tego rozliczyć" – powiedział prof. Nowicki.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj