Możliwa jest rewolucja na światowym rynku aluminium: po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji w postaci zakazu lub ograniczeń importu tego surowca z Rosji.

– Surowiec długo nie było objęty restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów – podaje w środę Bloomberg.

Możliwe opcje

Jak opisuje PAP Biały Dom bierze pod uwagę trzy opcje: kompletny zakaz importu rosyjskiego aluminium, wprowadzenie bardzo wysokich ceł, lub objęcie sankcjami producenta tego metalu, firmy United Co. Rusal International PJSC – pisze agencja, powołując się na osoby znające szczegóły tych planów.

Rosja jest po Chinach drugim największym na świecie producentem aluminium, a USA rocznie sprowadzają stamtąd około 10 proc. całego swego importu tego metalu.

– Obawy o to, że ewentualna decyzja USA o zakazie lub ograniczeniu importu rosyjskiego aluminium doprowadzi do braków na rynku sprawiły, że na londyńskiej giełdzie metali cena aluminium wzrosła o 7,3 proc. i był to jeden z największych takich wzrostów odnotowanych kiedykolwiek podczas jednej sesji – podaje PAP.

Aluminium w gospodarce odpadami

Po ewentualnym wprowadzeniu zakazu sankcyjnego wartość tego surowca wzrośnie także w Polsce. To dobra wiadomość dla firm zajmujących się recyklingiem metali. Aluminiowe puszki napojowe, stanowiące ponad 70% masy wszystkich opakowań z aluminium, są aktualnie najlepiej odzyskiwanym odpadem opakowaniowym w Polsce. Według najnowszych danych Fundacji RECAL, poziom recyklingu w 2018 r. wyniósł aż 80,5%.

Ogólnokrajowa sieć punktów skupu, która przyjmuje od mieszkańców puszki po napojach na zasadach komercyjnych, tworzy samofinansujący się system – efektywny pod względem zarówno ekonomicznym, jak i środowiskowym. W proces recyklingu angażuje się branża aluminiowa – zarówno producenci puszek, jak i przetwórcy aluminium.

System recyklingu można jeszcze udoskonalić. Z danych RECAL wynika, że obecnie ok. 50-60% regionalnych instalacji komunalnych stosuje automatyczne wydzielanie aluminium, jednak tylko niewielka część wydziela je z frakcji drobnej, np. 0-80 mm. Według szacunków Fundacji RECAL, efektywność systemu separacji wynosi 20-25% masy aluminium trafiającej do ok. 160 instalacji regionalnych. Aby zwiększyć skuteczność, niezbędny jest obowiązek stosowania separatów metali nieżelaznych dla frakcji zarówno „grubej”, jak i „drobnej”.

 

Czytaj więcej

Skomentuj