Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Zakład gospodarowania odpadami w Woli Pawłowskiej uzyskał status RIPOK

Zakład gospodarowania odpadami w Woli Pawłowskiej uzyskał status RIPOK
jwo
29.02.2016, o godz. 10:49
czas czytania: około 2 minut
0

Sejmik Województwa Mazowieckiego zadecydował o dodaniu RZGOK w Woli Pawłowskiej do listy RIPOK. Dzięki temu Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ciechanowie będzie mogło pozyskiwać większą ilość odpadów, lepiej wykorzystywać moce przerobowe i nowoczesne technologie oraz zwiększać przychody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Pawłowskiej pracuje w systemie mechaniczno-biologicznym (MBP). Trafiają tu odpady z kilku gmin regionu ciechanowskiego. Moce przerobowe części mechanicznej to 50 tys. ton odpadów komunalnych zmieszanych i 5 tys. ton odpadów surowcowych selektywnie zebranych rocznie na dwóch zmianach. W części biologicznej przewidziano przetwarzanie 24 tys. ton frakcji drobnej wytworzonej w części mechanicznej i 2 tys. ton odpadów zielonych. Obecnie docierające do instalacji odpady stanowią mniej niż 50% mocy przerobowej instalacji i są przetwarzane w systemie jednozmianowym. Status RIPOK to możliwość lepszej gospodarki odpadami komunalnymi w regionie ciechanowskim, osiągnięcie standardów ochrony środowiska, możliwość pozyskania odpadów z dużo większego obszaru niż dotychczas. Obecnie przetwarzane są odpady z Ciechanowa i kilku gmin ościennych. Teraz możliwość dotyczy odbioru odpadów z całego regionu.

– Jest zainteresowanie naszą instalacją, będziemy podejmować intensywne działania, by pozyskiwać jak najwięcej odpadów, wykorzystywać ogromne możliwości tego nowoczesnego zakładu – powiedziała prezes PUK Ewa Szwejkowska.

Część mechaniczna przetwarzania odpadów komunalnych to hala z wydzielonym sektorem rozładunku oraz linia technologiczna ze specjalistycznymi systemami i separatorami. W ciągu technologicznym są kabiny sortownicze, w których są ręcznie sortowane są poszczególne frakcje odpadów surowcowych jak szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe. Frakcje palne wydzielane  ze zmieszanych odpadów komunalnych jako komponent do produkcji paliwa alternatywnego tzw. RDF przekazywane są wyspecjalizowanym firmom. Frakcja drobna odpadów do 80 mm, wydzielona ze zmieszanych odpadów, trafia do części biologicznej instalacji. Odpady balastowe, których nie można wykorzystać gospodarczo przewożone są do unieszkodliwiania na składowisku.

Część biologiczna instalacji służy do kompostowania wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych frakcji drobnej do 80 mm. Składa się ona z betonowych modułów ze specjalistycznymi systemami oraz z placu dojrzewania odpadów. W zamkniętych modułach, tzw. „biodegmach” odpady przechodzą fazę intensywnego kompostowania po czym trafiają na plac dojrzewania. W wyniku tych procesów uzyskiwany jest tzw. „stabilizat”, który jako odpad bezpieczny dla środowiska można zdeponować na składowisku powiązanym z RIPOK. Na składowisko trafia między innymi balast posortowniczy czy odpady budowlane.

Nowe systemy i technologie w zakresie przetwarzania wpływają na zmniejszenie odpadów przeznaczonych do składowania, co jest bardzo istotne w kontekście ochrony środowiska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024