W Dąbrowie Górniczej powstał Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego, w którym ze 140 tysięcy ton odpadów komunalnych powstawać będzie rocznie około 40 tysięcy ton wysokokalorycznego paliwa alternatywnego i 60 tysięcy ton frakcji biologicznej.

Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego – inwestycja firmy REMONDIS – został wybudowany na terenie byłych Zakładów Chemicznych „Strem” w Strzemieszycach Wielkich – dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Wysokość inwestycji to ponad 16 mln złotych, z czego 70 procent to środki pozyskane z preferencyjnego kredytu udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przy obsłudze nowej instalacji w Dąbrowie zatrudnienie znalazło 30 osób.

Do Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego w Dąbrowie Górniczej będą trafiać głównie odpady pochodzące z gospodarstw domowych z terenu kilku śląskich miast: Sosnowca, Czeladzi, Będzina, Katowic, a nawet Pszczyny. Do tej pory były one składowane na wysypiskach. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom sortowania odpadów  wydzielana jest tzw. frakcja kaloryczna, która poddawana jest  odpowiedniemu, dwustopniowemu rozdrobnieniu i oczyszczeniu z surowców wtórnych nadających się do recyklingu. Po ostatecznym rozdrobnieniu powstaje kaloryczne paliwo w postaci płatków, które jest podsuszane i następnie transportowane do cementowni.

Zakład ma moc przerobową rzędu 140 tysięcy ton rocznie – dzięki temu można w nim produkować 40 tysięcy ton paliwa oraz odzyskiwać 2 tysiące ton metali. Instalacja ma  konstrukcję modułową – oznacza to, że w poprzez dodanie kolejnych elementów możliwe jest zwiększenie jej zdolności produkcyjnych.

 


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj