Blisko 1,1 mln euro dofinansowania do budowy zakładu recyklingu w Niedomicach otrzyma gmina Żabno (woj. małopolskie) z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Umowa w tej sprawie została już podpisana i droga do rozpoczęcia inwestycji jest otwarta.

– Pierwszą łopatę wbijemy jeszcze w tym roku – cieszy się Stanisław Kusior, Burmistrz Żabna. W zakładzie, który powstanie w Nieodmicach, procesowi recyklingu będą poddawane odpady plastikowe, szklane i papierowe. Dostarczać je będzie sześć ościennych gmin, które tym sposobem rozwiążą w znacznym stopniu swoje problemy z utylizacją odpadów. Efektem działalności zakładu będzie znaczne zmniejszenie ilości odpadów stałych na terenie gminy, co spowoduje znaczną redukcję zanieczyszczenia środowiska.

Z przygotowanych wcześniej analiz wynika, że zakład będzie się sam finansował. Przetworzone odpady będą mogły być wykorzystywane jako np. podbudowa pod drogi lub surowiec do produkcji materiałów odblaskowych takich jak choćby znaki drogowe.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem w ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg na projekt i realizację inwestycji. Po wyłonieniu wykonawcy istnieje szansa, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jej finał zaplanowano na rok 2011. Całkowity koszt budowy szacowany jest na blisko 1,6 mln euro. Dofinansowanie z funduszy norweskich stanowi prawie 70 procent.

źródło: zabno.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj