Zakończenie modernizacji oczyszczalni ścieków we Włocławku

Zakończenie modernizacji oczyszczalni ścieków we Włocławku
02.10.2007, o godz. 11:32
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

(2.10) Po trzech latach realizacji kontraktu oddano do eksploatacji zmodernizowaną i rozbudowaną oczyszczalnię ścieków we Włocławku. Była to największa inwestycja realizowana we Włocławku w ciągu ostatnich 25 lat. Koszt całego przedsięwzięcia obejmującego modernizację oczyszczalni ścieków, gospodarkę osadami i ich utylizację (pozyskanie biogazu) oraz rozbudowę miejskiej sieci kanalizacyjnej (ponad 30 km) przekracza 27,2 mln euro. Włocławek uzyskał decyzję Komisji Europejskiej (memorandum finansowe) o dofinansowaniu projektu środkami z Funduszu Spójności (wówczas z funduszu przedakcesyjnego ISPA) w wysokości ponad 17,7 mln euro, co stanowi 65-procentowy udział w kosztach kwalifikowanych. Koordynatorem całego projektu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Generalnym wykonawcą rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków (przy kosztach kontraktu ok. 16 mln euro, czyli 60 mln zł) była Hydrobudowa Włocławek S.A. Modernizacja i rozbudowa włocławskiej oczyszczalni, która powstała w 1983 roku, okazała się konieczna ze względu na wysokie normy polskie i europejskie dotyczące usuwania związków biogennych, głównie azotu i fosforu, trafiających do Wisły i Bałtyku. Przez cały okres modernizacji nawet przez chwilę nie nastąpiło zatrzymanie pracy oczyszczalni. Po modernizacji włocławska oczyszczalnia, usytuowana na lewym brzegu Wisły, umożliwia już usuwanie azotu i fosforu w stopniu zgodnym z normami unijnymi. Biogaz z fermentacji osadów ściekowych wykorzystywany będzie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Rozbudowa miejskiej sieci kanalizacyjnej pozwoli na podłączenie do oczyszczalni prawobrzeżnej części miasta oraz zlikwidowanie ostatnich szamb. W wyniku realizacji projektu wszystkie ścieki z Włocławka (ponad 123 tys. mieszkańców) trafiać będą do oczyszczalni.

Realizacja inwestycji pozwoliła spełnić zapisy zawarte w dokumentach: "Polityka ekologiczna państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010", "Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych" oraz w Traktacie Akcesyjnym o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

źródło: NFOŚiGW

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024