Reklama

envicon 2023 ad1a

Zakończono modernizację sieci energetycznej w Bydgoszczy

Zakończono modernizację sieci energetycznej w Bydgoszczy
PAP/dom
12.01.2022, o godz. 10:32
czas czytania: około 2 minut
0

W Bydgoszczy zakończyła się modernizacją sieci energetycznej polegająca na utworzeniu dwóch ciągów linii wysokiego napięcia: północnego i południowego, z których zasilana jest aglomeracja miejska - poinformowała Enea Operator. Jak przekazała spółka, inwestycja poprawi niezawodność sieci i umożliwi maksymalne skrócenie przerw w dostawach prądu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W ramach prac wybudowano m.in. przebiegającą przez centrum miasta linię kablową wysokiego napięcia 110 kV wraz ze światłowodem o długości 2,5 km. Łączy ona dwie stacje elektroenergetyczne Śródmieście i Północ, które transformują wysokie napięcie na średnie (110/15 kV).

– Inwestycja w znaczny sposób zwiększy bezpieczeństwo zasilania aglomeracji Bydgoszczy poprzez maksymalne ograniczenie przerw w dostawach energii elektrycznej do odbiorców oraz czas ich trwania w przypadkach wystąpienia awarii w sieci wysokiego napięcia – podkreślił dyrektor Zakładu Rozwoju i Inwestycji Oddziału Dystrybucji Bydgoszcz spółki Enea Operator Robert Drzycimski.

Kierownik Wydziału Inwestycji Oddziału Dystrybucji Bydgoszcz Enei Operator Marek Tomasz zaznaczył, że prace przy budowie linii kablowej 110 kV przebiegały pod nadzorem służb spółki w porozumieniu z miastem Bydgoszcz oraz Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Prowadzone były głównie bez rozkopów – metodą przecisków i przewiertów sterowanych.

Tereny na trasie linii kablowej 110 wysokiego napięcia kV, po wykonaniu zadania, podlegały odbiorowi przez służby miejskie oraz ZDMiKP.

W ramach inwestycji, w stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Śródmieście zmodernizowano również rozdzielnię 110 kV – zbudowano sześciopolową rozdzielnię, a w stacji Północ rozbudowano o jedno pole istniejącą rozdzielnię 110 kV.

Zadanie wykonało konsorcjum firm Zarmen i Mega-Pol. Jego realizacja, od projektu po wykonanie prac budowlanych, trwała cztery lata. Łączny koszt inwestycji to około 17 mln zł netto.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023