Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zaktualizowany plan EPSTE

Zaktualizowany plan EPSTE
Cza
25.10.2023, o godz. 10:45
czas czytania: około 3 minut
0

Zaktualizowany europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych na rzecz czystej, bezpiecznej i konkurencyjnej przyszłości energetycznej Europy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Przyjęty przegląd europejskiego strategicznego planu w dziedzinie technologii energetycznych (plan EPSTE) pomoże zharmonizować pierwotne cele strategiczne planu EPSTE z Europejskim Zielonym Łademplanem REPowerEU i planem przemysłowym Zielonego Ładu – w szczególności aktem w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie. Zapewni on skoordynowane podejście do osiągnięcia europejskich celów w zakresie dekarbonizacji, wspieranie strategicznych technologii neutralnych emisyjnie oraz budowanie zrównoważonej i odpornej przyszłości energetycznej i konkurencyjności przemysłowej.

Kluczowe znaczenie

Ustanowiony w 2007 r. plan EPSTE miał kluczowe znaczenie dla wspierania rozwoju czystych i konkurencyjnych pod względem kosztów technologii energetycznych. Chodzi o  koordynację i współpracę w zakresie badań i innowacji w dziedzinie czystej energii między europejskim przemysłem, środowiskiem akademickim i rządami krajowymi.

Chociaż zaktualizowany plan EPSTE nadal będzie miał zasadnicze znaczenie dla realizacji piątego wymiaru unii energetycznej – tj. badań naukowych, innowacji i konkurencyjności – będzie również mocno zakorzeniony w ramach europejskiej przestrzeni badawczej (EPB).

Działania Komisji

W ramach tego przeglądu Komisja podejmie działania w następujących obszarach:

  • Uwzględnienie nowych priorytetów w kwestiach przekrojowych, w tym zrównoważoności już na etapie projektowania, rozwoju umiejętności, badań naukowych i innowacji dostosowanych do potrzeb społecznych, cyfryzacji i dostępności rynku. W ten sposób będzie wspierać kompleksowe podejście do rozwoju i wdrażania czystych i wydajnych technologii energetycznych.
  • Rozszerzenie obecnego zakresu technologicznego w celu objęcia nim wszystkich strategicznych technologii energii odnawialnej. To integracyjne podejście uznaje znaczny rozwój technologii energii ze źródeł odnawialnych od czasu powstania planu EPSTE, dzięki czemu UE pozostanie liderem innowacji w dziedzinie czystej energii.
  • Ustanowienie specjalnego programu prac dotyczących wodoru w celu wdrożenia projektu pilotażowego EPB dotyczącego zielonego wodoru. Środek ten podkreśla zaangażowanie UE na rzecz wspólnego przedsięwzięcia na rzecz nowych wyzwań i powstających technologii, co jest kluczowym elementem w dążeniu Europy do neutralnej dla klimatu przyszłości.
  • Nawiązanie współpracy między europejskimi platformami technologii i innowacji a europejskimi sojuszami przemysłowymi, w tym sojuszem na rzecz baterii, europejskim sojuszem na rzecz czystego wodoru i sojuszem branżowym na rzecz fotowoltaiki słonecznej. Będzie ona sprzyjać inwestycjom i wzmacniać zdolności produkcyjne w zakresie czystych technologii energetycznych. I dotyczyć również wyzwań rynkowych, regulacyjnych, infrastrukturalnych i technologicznych, które obecnie utrudniają powszechne zastosowanie tych technologii.
  • Przedstawienie planu działania na rzecz postępów, który będzie nadal monitorowany za pośrednictwem systemu informacyjnego planu EPSTE (SETIS). Zostanie on uwzględniony w rocznym sprawozdaniu na temat stanu unii energetycznej i zostanie rozpowszechniony podczas konferencji poświęconych planom EPSTE. Te nowe wytyczne dotyczące planu EPSTE, opracowane dla każdego z sześciu priorytetów wymiaru „badania naukowe, innowacje i konkurencyjność” unii energetycznej, będą stymulować innowacje i zapewniać rozliczalność, skłaniając Europę do stworzenia bardziej ekologicznego i zrównoważonego krajobrazu energetycznego.

Komisja będzie ściśle współpracować z państwami objętymi planem EPSTE (obecnie są to wszystkie państwa członkowskie UE, Islandia, Norwegia i Turcja), grupą sterującą ds. planu EPSTE oraz innymi odpowiednimi zainteresowanymi stronami. W tym w razie potrzeby nowymi podmiotami i grupami zadaniowymi, w celu opracowania i realizacji nowych środków i celów zawartych w komunikacie.

Fot. Obraz autorstwa photoangel na Freepik

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024