Miejski Zakład Zieleni w Ostrowie Wlkp. zakończył inwestycję nad Zalewem Piaski – Szczygliczka.

Wybudowano 10 studni głębinowych tamę, pompownię i zbiornik retencyjny. Dzięki inwestycji, która pochłonęła blisko 2,3 miliona złotych, woda w dużym zbiorniku będzie czystsza, a tafla wody wyższa nawet o dwa metry. Na sfinansowanie ostatniego etapu spółka MZZ pozyskała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie 430 tysięcy złotych.

Prace budowlane poprzedziły badania i ekspertyzy geologiczne. W połowie 2006 roku wykonano prace geologiczne, które polegały  na odwierceniu 10 studni o głębokości od 27 do 46 metrów. Studnie po lewej i prawej stronie zbiornika zostały spięte rurociągiem tłocznym. W kolejnym etapie pobudowano przelew odcinający duży zbiornik od małego. Koszt tego etapu to ok.  1 450 tys. zł.

Zbiornik retencyjny ma pojemność tysiąca metrów sześciennych, do niego trafiać będzie spiętrzona woda z Ołoboku. Rurociągiem tłocznym o długości około 400 metrów woda trafia do małego zbiornika, następnie infiltrowana, poprzez pokłady geologiczne, za pomocą systemu studni będzie tłoczona do dużego zbiornika.

„Po zakończeniu prac stan wody powinien być wyższy o około metr niż jest obecnie. Woda do dużego zbiornika będzie dostarczana rurami  zamontowanymi po dwóch stronach tafli” –  mówi prezes Miejskiego Zakładu Zieleni Wojciech Białas. „Poziom wody będzie stały, zawsze latem cześć wody odparowywała, wody ubywało nawet o 2 metry. To nie tylko dyskomfort dla osób kąpiących się w zalewie, ale także spore niebezpieczeństwo zakwitnięcia sinic. My tego problemu – po pierwszych próbach w 2007 roku – nie mieliśmy. Poziom wód podniósł się już o pół metra. Pompowanie wody rozpoczniemy w kwietniu br, by już w czerwcu przed wakacjami tafla wody była wyższa i stabilna”.

„Należy podkreślić, że czysta woda pobierana jest z rzeki Ołobok. A jest to możliwe po zrealizowaniu kilka lat temu potężnej inwestycji, jaką było indywidualnej oczyszczalni ścieków w Rąbczynie. To ta inwestycja doprowadziła do poprawy jakości wody w rzece Ołobok. Dopiero w kolejnym etapie ta czysta woda może zasilać zbiornik retencyjny, a potem rurociągiem i poprzez studnie głębinowe trafiać do zbiornika dużego” – podkreśla prezes GK Holdikom Jan Grześkowiak.

Jedyna rzecz, jaka została do wykonania, to przyłącze energetyczne do pompowni. Prace te wiosną prawdopodobnie wykona Zakład Energetyczny.

„Zalew Piaski Szczygliczka to teren rekreacyjny, który służy mieszkańcom niemal przez cały rok. Jednak woda w dużym kąpielowym zbiorniku pod względem czystości pozostawiała wiele do życzenia. Inwestycja która właśnie została zakończona w istotny sposób wpłynie na poprawę jej jakości,  dzięki czemu kąpiel w zbiorniku będzie i bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Woda już w tym roku będzie zauważalnie czystsza, a efekt końcowy zostanie osiągnięty w przeciągu półtora roku” – mówi Wojciech Czarnecki, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Koszt całej inwestycji to blisko 2,5 miliona złotych. Na ostatni etap prac Miejski Zakład Zieleni uzyskał częściowo umarzalną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. To 430 tysięcy złotych. Do tej pory wszystkie środki pochodziły z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

źródło: GK Holdikom SA

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj