65 zamiatarek i zmywarek pracuje na warszawskich ulicach w nocnych akcjach. Prace porządkowe na jezdniach zaczynają się o zmroku, a kończą przed świtem.

Raz w tygodniu każda jezdnia podlegającą Zarządowi Oczyszczania Miasta jest mechanicznie zamiatana. Zamiatarka wyposażona w szczotki usuwa brud z całej szerokości asfaltu, włącznie z zakamarkami w postaci opaski, zatoki przystankowej i parkingowej, martwego pola oraz pasa rozdzielającego jezdnie. Jedna zamiatarka w ciągu nocy zbiera nawet do 1000 kilogramów brudu.

Zmywanie jezdni odbywa się z kolei raz na dwa tygodnie i polega na usunięciu z całej szerokości jezdni drobnych zanieczyszczeń i pyłu pozostałego po zamiataniu mechanicznym. Największe zmywarki zużywają 12 m3 wody na godzinę. Trasy, które objeżdżają nocami, liczą średnio 20 km. Aby zmyć całość konieczne jest 5-krotne uzupełnianie zbiornika na wodę. Od maja do pierwszych mrozów jezdnie zamiecione zostaną 24 razy, a umyte 12. Wyjątek stanowi dzielnica Śródmieście, gdzie zamiatarki wyjeżdżają dwa razy na tydzień.

Zarząd Oczyszczania Miasta wysyła sprzęt porządkowy na ulice o kategorii dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. 65 zamiatarek i zmywarek obsługuje w sumie około 1200 km jezdni. Pojazdy te pracują tylko nocami, maksymalnie do godziny 7 rano.

Prace realizują 4 firmy wyłonione w przetargu nieograniczonym:
– Remondis Sp. z o.o.,
– Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.,
– Sita Polska Sp. z o.o.,
– Byś – Wojciech Byśkiniewicz.

Drogi gminne porządkowane są z kolei na zlecenie urzędów poszczególnych dzielnic.

źródło: zom.waw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj