Komisja Europejska w styczniu przedstawi plan zwiększenia produkcji energii odnawialnej w UE i zaproponuje wielkości produkcji dla poszczególnych krajów – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Przyjęta w marcu ubiegłego rok zasada 3 x 20 zakłada, iż do 2020 roku 20 proc. energii zużywanej w Unii Europejskiej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Dla większości członków UE to cel bardzo trudny do spełnienia. – Dla Polski osiągnięcie tego celu jest po prostu nierealne – powiedział „Rzeczpospolitej” profesor Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. Eksperci szacują nasze możliwości na 7 – 8 proc.

Dlatego Komisja zamierza zróżnicować cele w tym zakresie dla poszczególnych krajów. W styczniu Andris Piebalgs, komisarz ds. energii, przedstawi plan, który musi być potem zaakceptowany przez większość państw Unii Europejskiej.

Rzeczpospolita pisze, powołując się na unijny portal EUobserver, że wstępny projekt zakłada minimalny poziom produkcji energii ze źródeł odnawialnych na poziomie 5,75 proc. Indywidualne plany dla poszczególnych krajów przewidywałyby, że docelowy poziom na 2020 rok miałby być realizowany w trzech etapach. Połowa różnicy między poziomem z 2005 roku a zaplanowanym na 2020 miałaby zostać zrealizowana w 2014 roku. Dwa lata później musiałaby wzrosnąć do 66 proc., a w 2018 roku — do 83 proc.

źródło: Rzeczpospolita

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj