W piątek 15 stycznia przed siedzibą Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbędzie się akcja rozdawania energooszczędnych żarówek w zamian za elektrośmieci.

Ministerstwo Środowiska prowadzi w miejscowościach przylegających do Parków Narodowych akcję neutralizowania wpływu, jaki miała na klimat Konferencja Klimatyczna ONZ (COP 14) w Poznaniu.

Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego – już w piątek, 15 stycznia br. w godzinach 10.00-16.00 na parkingu za siedzibą Parku na mieszkańców będzie czekał przygotowany punkt wymiany starego sprzętu na żarówki.

Za kilogram zużytego sprzętu każdy mieszkaniec otrzyma odpowiednią ilość żarówek energooszczędnych według klimatycznego taryfikatora (ilustracja poniżej). Do rozdania będzie 4000 szt. żarówek energooszczędnych o mocy 23W i gwincie E27.

Rozdawanie żarówek rekompensuje emisje CO2, które towarzyszyły Konferencji Klimatycznej COP14 (tzw. offset), zorganizowanej przez Ministerstwo w grudniu 2008 r. w Poznaniu. Emisję dwutlenku węgla powstałą w wyniku organizacji szczytu COP 14 szacuje się (łącznie z przylotami ponad 12 tysięcy gości z całego świata, ich pobytem w kraju oraz obsługą) na ok. 16 tysięcy ton. Rozdanie podczas ogólnopolskiej akcji w sumie 35 000 żarówek energooszczędnych, zrekompensuje te emisje w całości. Akcja zapoczątkowana została  w listopadzie 2009 r. w Puszczy Białowieskiej, gdzie zebrano 20 ton elektrośmieci.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj