W piątek 15 stycznia przed siedzibą Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbędzie się akcja rozdawania energooszczędnych żarówek w zamian za elektrośmieci.

Ministerstwo Środowiska prowadzi w miejscowościach przylegających do Parków Narodowych akcję neutralizowania wpływu, jaki miała na klimat Konferencja Klimatyczna ONZ (COP 14) w Poznaniu.

Zapraszamy wszystkich do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego – już w piątek, 15 stycznia br. w godzinach 10.00-16.00 na parkingu za siedzibą Parku na mieszkańców będzie czekał przygotowany punkt wymiany starego sprzętu na żarówki.

CCJ 300 x 250

Za kilogram zużytego sprzętu każdy mieszkaniec otrzyma odpowiednią ilość żarówek energooszczędnych według klimatycznego taryfikatora (ilustracja poniżej). Do rozdania będzie 4000 szt. żarówek energooszczędnych o mocy 23W i gwincie E27.

Rozdawanie żarówek rekompensuje emisje CO2, które towarzyszyły Konferencji Klimatycznej COP14 (tzw. offset), zorganizowanej przez Ministerstwo w grudniu 2008 r. w Poznaniu. Emisję dwutlenku węgla powstałą w wyniku organizacji szczytu COP 14 szacuje się (łącznie z przylotami ponad 12 tysięcy gości z całego świata, ich pobytem w kraju oraz obsługą) na ok. 16 tysięcy ton. Rozdanie podczas ogólnopolskiej akcji w sumie 35 000 żarówek energooszczędnych, zrekompensuje te emisje w całości. Akcja zapoczątkowana została  w listopadzie 2009 r. w Puszczy Białowieskiej, gdzie zebrano 20 ton elektrośmieci.

źródło: mos.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj