Funkcjonariusze KAS zatrzymali w okolicach Gubinka (Lubuskie) transport prawie 18 ton nielegalnych odpadów – poinformowała w piątek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Podczas kontroli okazało się, że na naczepie samochodu ciężarowego znajdowały się opakowania, metalowe puszki i włókna – łącznie 17,8 ton odpadów.

– Zgodnie z przepisami odbiorca towaru powinien wcześniej uzyskać odpowiednie zezwolenia z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na wwóz tego typu odpadów do naszego kraju – powiedziała Markowicz.

Rzeczniczka zapowiedziała, że Lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wlkp. nałoży kary na odbiorcę towaru i przewoźnika w wysokości ponad 30 tys. zł. Dodatkowe kary nałoży na nich także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Ponadto, organizatorom nielegalnego transportu grożą sankcje wynikające z Kodeksu karnego, który przewiduje w takich sprawach karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do 5 lat. Postępowanie nadzoruje Prokuratura w Krośnie Odrzańskim.

Czytaj więcej

Skomentuj