Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zautomatyzowane wiaty poprawią segregację w Złotoryi

Zautomatyzowane wiaty poprawią segregację w Złotoryi
12.11.2023, o godz. 12:52
czas czytania: około 2 minut
0

Osiem nowoczesnych wiat śmietnikowych, zautomatyzowanych i otwieranych na kod, pojawi się na największym osiedlu mieszkaniowym w Złotoryi (Dolny Śląsk).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

„Mają pomóc w podniesieniu poziomu segregacji odpadów, z którą mieszkańcy mają nadal potężny problem” – czytamy w serwisie internetowym e-legnickie.pl

Kamery i kody kreskowe

System ma być gotowy do wiosny przyszłego roku. Pierwsze prace ruszyły już przy ul. Juliusza Słowackiego. „Wiaty będą działały podobnie jak paczkomat. Zostaną wyposażone w automatycznie zamykane klapy i drukarkę. Przy jej pomocy będzie można wydrukować specjalny kod, po zeskanowaniu którego otworzą się wrzutnie na poszczególne frakcje” – tłumaczy w rozmowie z portalem Małgorzata Gołębiowska z Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Złotoryi.

Każda z nowych wiat zostanie też wyposażona w 5 kamer. Z kolei po kodzie kreskowym ratusz dotrze do właściciela worka, w którym znajdą nieprawidłowo posegregowane śmieci. Postawieniem wiat i uzbrojeniem ich w systemy elektroniczne zajmie się firma EDZ z Mysłowic. Wykona zlecenie za 1 mln 529 tys. zł.

Monitoring

Wcześniej systemy monitorowania jakości segregacji odpadów zaczęły działać w innych dolnośląskich miastach, między innymi w Strzegomiu i Bystrzycy Kłodzkiej.  Jak zauważa portal strzegom.pl wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej decydują się na montaż kamer przy kontenerach na odpady. „Kamery służą do kontrolowania sytuacji, w których ktoś podrzuca śmieci lub nielegalnie je składuje. W ten sposób starają się wymóc na lokatorach prawidłową segregację odpadów. Wiele osób nie przejmuje się segregacją, dlatego papier ląduje w pojemnikach na plastik, a obok wiat śmietnikowych rosną sterty różnych śmieci” – opisuje portal.

Gmina Strzegom od trzech lat dysponuje kamerami, które pojawią się w miejscach, gdzie uporczywie łamane są zasady segregacji śmieci. Ich lokalizacja rotacyjne zmienia się, a miejsca, w których są montowane, pozostaną tajemnicą. System sprawia się znakomicie.

Od maja system inteligentnych wiat śmietnikowych działa w innym dolnośląskim mieście, Bystrzycy Kłodzkiej. Jak informuje portal klodzko.naszemiasto.pl w dziewięciu punktach miasta stanęło 48 inteligentnych pojemników na śmieci. Korzystać z nich ponad 1700 osób z 700 gospodarstw domowych. Bystrzyca analizuje pierwsze dane dotyczące korzyści z nowego systemu.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024