Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Zawód: recykler

Zawód: recykler
kb
10.12.2015, o godz. 6:04
czas czytania: około 2 minut
0

Wypracowanie nowych norm kształcenia zawodowego w zakresie recyklingu elektroodpadów jest celem międzynarodowego projektu EwasteR. Spotkanie w ramach tego międzynarodowego projektu odbyło się 8 grudnia 2015 r. w Warszawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Na rynku pojawiają się wciąż nowe urządzenia elektroniczne, a ich sprawne funkcjonowanie obliczone jest na kilka sezonów, by użytkownicy swobodnie mogli podążać za coraz bardziej zaawansowanymi technologiami czy modą. Sytuacja ta powoduje, że problem elektroodpadów, ich zagospodarowania i recyklingu staje się coraz bardziej istotny.

Specyficzny rynek

Recykling elektroodpadów jest specyficznym obszarem gospodarki odpadami. W ostatnich latach jego rozwój w krajach Unii Europejskiej zdynamizowała dyrektywa WEEE, która nałożyła na kraje UE rygorystyczne cele w zakresie osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu.

W celu efektywnego gospodarowania elektroodpadami wykrystalizowała się potrzeba uspójnienia podejścia do tego problemu oraz wspólnego uznawania kwalifikacji menedżerów i pozostałych pracowników tego sektora w zakresie recyklingu WEEE. Obecnie w poszczególnych krajach Wspólnoty funkcjonują zróżnicowane systemy kształcenia specjalistów ds. recyklingu e-odpadów i nie są one dostosowane do zaleceń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK) oraz założeń systemu ECVET.

EwasteR

Projekt ma na celu wypracowanie nowych norm kształcenia zawodowego w zakresie recyklingu elektroodpadów. Podczas spotkania w Warszawie eksperci branży zapoznali się z założeniami konceptu i dyskutowali o sytuacji branży recyklingowej w Polsce. Wykazano kilka głównych obszarów, które powinny być przedmiotem szczególnej uwagi w najbliższych latach:

– szkolnictwo zawodowe w zakresie kształcenia i uzyskiwania kwalifikacji zawodowych z zakresu recyklingu, w tym odzyskiwania elektroodpadów i bezpiecznego unieszkodliwiania;
– kształcenie praktyczne poprzez kontakt z praktykami i staże uczniów w zakładach recyklingowych;
– zwrócenie uwagi na to, że problem recyklingu wpływa na wiele branży, w tym branżę spedycyjną;
– konsolidacja i specjalizacja w branży recyklingowej w Polsce ;
– ujednolicenie standardów dot. recyklingu elektroodpadów.

Głównym celem projektu EwasteR jest opracowanie i ustanowienie nowego, wysokiej jakości interdyscyplinarnego programu nauczania w zakresie recyklingu e-odpadów i skutecznego zarządzania tym sektorem gospodarki w Unii Europejskiej. Podstawą programu ma być stworzenie powiązań pomiędzy fazą produkcji sprzętu a fazą jego utylizacji, m.in. poprzez wykształcenie kadr, rozwój ich potencjału i mobilności.

Partnerami projektu w Polsce są Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”, Instytut Badań Edukacyjnych oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024