Aby ułatwić mieszkańcom Krakowa pozbywanie się w bezpieczny dla środowiska sposób opon, akumulatorów, puszek po farbach, sprzętu AGD, gruzu, itp., na wzór skandynawski utworzone będą specjalnie zaaranżowane Zbiorcze Punkty Gromadzenia Odpadów.

Zgodnie z założeniami „Gminnego Planu Gospodarki Odpadami” na terenie Krakowa ma powstać od 7 do 9 tego typu centrów recyklingu. Na urządzenie dwóch z nich miasto pozyskało już unijne dofinansowanie.

– Takie miejsca pozwolą na skuteczniejsze zwalczanie dzikich wysypisk oraz nielegalnego spalania śmieci w gospodarstwach domowych – wyjaśnia Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Krakowskiego Zarządu Komunalnego. Zasada działania planowanych centrów recyklingu będzie prosta: mieszkańcy Krakowa będą mogli bezpłatnie przywieźć odpady, które następnie pozostawią w specjalnych pojemnikach na terenie punktów. Centra recyklingu będą ogrodzone i zamknięte. – Krakowianie będą mogli liczyć na pomoc i poradę ze strony zatrudnionych w punktach wykwalifikowanych pracowników – dodaje Bartlewicz.

Odpady pozostawiane na terenie Zbiorczych Punktów Gromadzenia Odpadów będą podzielone na frakcje, czyli różne rodzaje odpadów. Punkty zostaną tak wybudowane, aby korzystanie z nich było łatwe i intuicyjne. Ich konstrukcja jest tak pomyślana, aby nie szkodzić środowisku naturalnemu. Ma to zapewnić szczelne podłoże, a także własny zamknięty system kanalizacji, co zabezpieczy przed możliwością przedostawania się wód z terenu punktów do gleby.

Pierwszy zbiorczy punkt gromadzenia odpadów powstanie w sąsiedztwie bazy MPO przy ul. Nowohuckiej. Jego budowa ma się rozpocząć w drugiej połowie tego roku, otwarcie jest planowane na przyszły rok.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj