Podczas organizowanej już po raz 18. przez Fundację Nasza Ziemia akcji Sprzątanie Świata – Stena Recycling, tegoroczny partner inicjatywy, przeprowadzi zbiórki elektroodpadów w Warszawie, Gdyni, Swarzędzu, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Szczecinie i Wrocławiu.

W wybranych punktach przyjmowane będą zarówno „duże gabaryty”, czyli lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki, jak i małe sprzęty – suszarki, lokówki czy stare magnetofony, a także telefony komórkowe. Akcja odbędzie się 17 września, a w Swarzędzu i Wrocławiu także 16 września.

Część dochodu z zebranych w czasie akcji zużytych sprzętów Stena Recycling przeznaczy na rzecz programu Zielona Stopa Filantropa realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom (m.in. rodzinne domy dziecka) poprzez zapewnienie  energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy (klasa energetyczna A++).

– Przez akcję chcemy pokazać, że sprzątanie świata warto zacząć od własnego podwórka. Zbiórka sprzętów to dobra okazja do pozbycia się zalegających w domach i piwnicach nieużywanych urządzeń. Nawiązując do idei tegorocznego Sprzątania Świata chcemy też namówić do oczyszczenia lasów z porzuconych tam starych sprzętów. Zależy nam na tym, by budować świadomość jak istotne dla obecnych pokoleń jest rozważne korzystanie z zasobów. Oddając zużyte sprzęty do recyklingu, by wykorzystać je powtórnie do tworzenia nowych produktów, możemy znacząco wpłynąć na ochronę naturalnych zasobów Ziemi oraz redukcję emisji CO2 – podkreśla Anna Nowakowska, dyrektor ds. PR, Marketingu & Marki w Stena Recycling.

Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówki. Każde z tych urządzeń posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, które stanowią cenne źródło nowych surowców. Jednocześnie elektroodpady zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego zgodnie z polskim prawem nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników – należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą być poddane bezpiecznemu procesowi recyklingu.

W większości miast akcję wspiera Leroy Merlin udostępniając przestrzeń potrzebną do  zorganizowania punktu zbiórki. Honorowymi patronatami zbiórki objęły władze miast –  Gdyni, Łodzi, Siemianowic Śląskich, Swarzędza, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz Urząd Dzielnicy Targówek w Warszawie. 


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj