W czterech punktach nadmorskiego deptaka w Gdańsku stanęły urządzenia, z których w ciepłych miesiącach roku można napić się wody. Miejskie zdroje powstały w ramach inicjatywy “Łyk zdrowej wody nad morzem” prowadzonej przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Każdy gdańszczanin i turysta, spacerując w pasie nadmorskim, może zaczerpnąć zdrowej, pochodzącej z ujęć głębinowych wody. Zdroje spotka przy wejściach na plażę nr 50, 63 i 71 oraz na wysokości mola w Brzeźnie. Urządzenia mają prostą, opływową formę nawiązującą do koloru piasku i wytrawionego morską wodą drewna. Są proste w obsłudze, wygodne w użytkowaniu. Zgodnie z sugestiami mieszkańców dwa z nich wyposażono w dodatkową misę dla zwierząt.

Projekt zdrojów w pasie nadmorskim wyłoniono w konkursie skierowanym do architektów i designerów. Zwycięską koncepcję – spośród trzech finałowych projektów najlepiej ocenionych przez profesjonalne jury – wybrali gdańszczanie. Od marca do czerwca autorzy zwycięskiej koncepcji – Kaja Pobereżny i Michał Podgórczyk wykonywali projekt zdroju oraz stworzyli jego prototyp. Przyłączanie zdrojów rozpoczęło się na początku lipca. Zdroje zasilane są z miejskiej sieci wodociągowej z ujęcia głębinowego Czarny Dwór. – Woda pochodząca z ujęcia Czarny Dwór charakteryzuje się bardzo dobrymi walorami jakościowymi. Właśnie w Parku Reagana, gdzie zamontowane zostały nowe zdroje, znajdują się studnie ujęć wody głębinowej – mówi Ryszard Gajewski, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych GIWK Sp. z o.o.

Projekt budowy zdrojów w pasie nadmorskim ma charakter pilotażowy. Jeśli idea zdrojów ulicznych zyska akceptację mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk, zdroje pojawią się także w innych częściach miasta. Zostaną dopasowane do charakteru odpowiedniej lokalizacji, zgodnie ze standardami wyposażenia przestrzeni publicznej. Zwycięski model został doceniony poprzez prezentację na tegorocznym Gdynia DesignDays, podczas wystawy "Ładny kraj", jako przykład mądrego projektowania przestrzeni miejskiej.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz projekt powstania zdrojów uznaje za przykład dobrych praktyk we współpracy projektantów, samorządowców i mieszkańców. – Wspólnie aranżujemy i decydujemy o wyglądzie naszej publicznej przestrzeni. Nasz zdrój, GDAŃSKI ZDRÓJ – bo zaprojektowany specjalnie dla naszego miasta – doskonale wpisuje się w unikatową nadmorską przestrzeń i świetnie ją dopełnia. To kolejny krok, którym Gdańsk na swoje ulice wprowadza design, czyli wzór przemyślany znaczący i atrakcyjny. A gdańska przestrzeń publiczna właśnie taka ma być – przyjazna, wysoce estetyczna i niesztampowa – podkreśla prezydent Gdańska.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj