Jeszcze w tym roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi staną ozdobne zdroje. Dzięki nim będzie można opłukać ręce i twarz, a nawet ugasić pragnienie, bo woda w nich będzie nadawała się do picia. Pomysłodawca – Zakład Wodociągów i Kanalizacji – uzyskał już zgodę władz miasta na ich ustawienie.

ZWiK zamontuje urządzenia na początek w czterech miejscach: przy domu handlowym Magda, w pasażu Rubinsteina, w okolicach pasażu Schillera, przy ul. Roosevelta. Jeśli łodzianie polubią zdroje, być może kolejne pojawią się w innych częściach miasta.

Kamienne – granitowe lub marmurowe – wodopoje będą miały kształt niewielkich kolumn z misami. Ich ozdobą będą postaci dzieci i ryb odlane z brązu. Wszystkie cztery będą utrzymane w podobnej stylistyce, choć będą różnić się szczegółami.

Autorami projektów są artyści: Marcin Mielczarek i Magdalena Walczak. Nad wkomponowaniem zdrojów w istniejącą już przestrzeń będzie pracował architekt Krzysztof Wardecki. Woda do urządzeń będzie pochodzić z miejskiej sieci ze studni głębinowych.

Zdroje to pomysł na uatrakcyjnienie Piotrkowskiej, a łodzianom z pewnością przyda się ochłoda podczas upalnych dni. Wodociągowcy od lat promują łódzką wodę i przekonują, że w naszym mieście jest ona znakomitej jakości.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj