Z inicjatywy Referatu Promocji – Urząd Miejski w Ziębicach, Straż Miejska oraz Zakład Usług Komunalnych w Ziębicach rozpoczynają kampanię społeczną na rzecz utrzymania porządku w gminie, zwłaszcza zapobieganiu psim zanieczyszczeniom. Już w środę 21 marca dzieci z ziębickich podstawówek będą wręczać nieodpłatnie właścicielom psów zestawy do sprzatania. Organizatorzy chcieliby, żeby Pierwszy Dzień Wiosny stał się pierwszym dniem nowych zwyczajów i nawyków porządkowych w mieście. TABLICZKI INFORMACYJNE Wzorem lat ubiegłych, wkrótce na terenie miasta pojawią się tabliczki informacyjne dla właścicieli psów. Jeżeli chodzi o zakazy wyprowadzania zwierzaków, będą one dotyczyć cmentarza i placów zabaw. W pozostałych przypadkach obowiązują nakazy sprzątania po psie. I to niezależnie czy jest to chodnik, ulica, czy miejski klomb, czy trawa w parku. Właściciel ma obowiązek usunięcia zanieczyszczenia. W przeciwnym razie właściciel podlega karze grzywny! W miejscach ogólnie dostępnych dla ludzi, gdzie pies może stanowić potencjalne zagrożenie, obowiązuje bezwzględny zakaz puszczania psów luzem!!! Za niezastosowanie się do zakazu również grozi kara grzywny.


BĘDĄ ROZDAWAĆ ZESTAWY DO SPRZĄTANIA


Pierwszego Dnia Wiosny, czyli 21 marca b.r. w kampanię włączą się dzieci z ziębickich szkół podstawowych, które za darmo będą rozdawać właścicielom psów papierowe zestawy (łopatka + torebka) do sprzątania po czworonogach. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 pojawią się w okolicach parku miejskiego, natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w okolicach Rynku. Każdy, kto w godzinach dopołudniowych pojawi się w tym dniu ze swoim psem otrzyma bezpłatny zestaw do sprzątania. Organizatorzy mają nadzieję, że w kolejnych dniach, kiedy nie będzie już specjalnych zestawów, właściciele psów posłużą się zwykłymi workami foliowymi. Już wkrótce zestawy do sprzątania będzie można nabyć w ziębickich sklepach. Cieszy fakt, że są w Ziębicach właściciele psów, którzy już od dawna sprzątają po swoich pupilach. W przypadku niesprzyjającej pogody akcja zostanie przesunięta na inny dzień.


ROZPLAKATUJEMY MIASTO


 Szkoły podstawowe z terenu gminy przygotują do 11 kwietnia własnoręcznie wykonane plakaty o tematyce sprzątania po czworonogach. Wszystkie plakaty zostaną wyeksponowane w różnych miejscach miasta tak, aby zwrócić uwagę wszystkich na ten mało przyjemny problem.


PSIA RECYDYWA W INFORMATORZE


W Informatorze Samorządowym (cotygodniowa punlikacja prasowa Urzędu Miejskiego) będą publikowane zdjęcia psów biegających luzem po mieście w celu ustalenia właścicieli i wyegzekwowania kar grzywny i zapobieżenia beztroskiego zachowania właścicieli. Z bieżących informacji wynika, że często pojawiają się te same psy, czyli ich właściciele wypuszczają je codziennie, lub nawet kilka razy w ciągu dnia.


Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj