Z inicjatywy Referatu Promocji – Urząd Miejski w Ziębicach, Straż Miejska oraz Zakład Usług Komunalnych w Ziębicach rozpoczynają kampanię społeczną na rzecz utrzymania porządku w gminie, zwłaszcza zapobieganiu psim zanieczyszczeniom. Już w środę 21 marca dzieci z ziębickich podstawówek będą wręczać nieodpłatnie właścicielom psów zestawy do sprzatania. Organizatorzy chcieliby, żeby Pierwszy Dzień Wiosny stał się pierwszym dniem nowych zwyczajów i nawyków porządkowych w mieście. TABLICZKI INFORMACYJNE Wzorem lat ubiegłych, wkrótce na terenie miasta pojawią się tabliczki informacyjne dla właścicieli psów. Jeżeli chodzi o zakazy wyprowadzania zwierzaków, będą one dotyczyć cmentarza i placów zabaw. W pozostałych przypadkach obowiązują nakazy sprzątania po psie. I to niezależnie czy jest to chodnik, ulica, czy miejski klomb, czy trawa w parku. Właściciel ma obowiązek usunięcia zanieczyszczenia. W przeciwnym razie właściciel podlega karze grzywny! W miejscach ogólnie dostępnych dla ludzi, gdzie pies może stanowić potencjalne zagrożenie, obowiązuje bezwzględny zakaz puszczania psów luzem!!! Za niezastosowanie się do zakazu również grozi kara grzywny.


CCJ 300 x 250

BĘDĄ ROZDAWAĆ ZESTAWY DO SPRZĄTANIA


Pierwszego Dnia Wiosny, czyli 21 marca b.r. w kampanię włączą się dzieci z ziębickich szkół podstawowych, które za darmo będą rozdawać właścicielom psów papierowe zestawy (łopatka + torebka) do sprzątania po czworonogach. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 pojawią się w okolicach parku miejskiego, natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w okolicach Rynku. Każdy, kto w godzinach dopołudniowych pojawi się w tym dniu ze swoim psem otrzyma bezpłatny zestaw do sprzątania. Organizatorzy mają nadzieję, że w kolejnych dniach, kiedy nie będzie już specjalnych zestawów, właściciele psów posłużą się zwykłymi workami foliowymi. Już wkrótce zestawy do sprzątania będzie można nabyć w ziębickich sklepach. Cieszy fakt, że są w Ziębicach właściciele psów, którzy już od dawna sprzątają po swoich pupilach. W przypadku niesprzyjającej pogody akcja zostanie przesunięta na inny dzień.


ROZPLAKATUJEMY MIASTO


 Szkoły podstawowe z terenu gminy przygotują do 11 kwietnia własnoręcznie wykonane plakaty o tematyce sprzątania po czworonogach. Wszystkie plakaty zostaną wyeksponowane w różnych miejscach miasta tak, aby zwrócić uwagę wszystkich na ten mało przyjemny problem.


PSIA RECYDYWA W INFORMATORZE


W Informatorze Samorządowym (cotygodniowa punlikacja prasowa Urzędu Miejskiego) będą publikowane zdjęcia psów biegających luzem po mieście w celu ustalenia właścicieli i wyegzekwowania kar grzywny i zapobieżenia beztroskiego zachowania właścicieli. Z bieżących informacji wynika, że często pojawiają się te same psy, czyli ich właściciele wypuszczają je codziennie, lub nawet kilka razy w ciągu dnia.


Źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj