Dziś w Toruniu rozpoczyna się kolejna, ósma już międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu “Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”. Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem “Zieleń a klimat społeczny miasta”.

VIII Naukowo-Techniczna Konferencja „Zieleń miejska – Naturalne bogactwo miasta” jest w tym roku poświęcona kwestii zieleni w aspekcie klimatu społecznego miasta. Jest to problem nurtujący nie tylko architektów krajobrazu, urbanistów, ale przede wszystkim najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców miast korzystających z terenów zieleni na co dzień.

– Badania z zakresu wielu nauk (m.in. psychologii, medycyny i architektury krajobrazu) wskazują, że o jakości życia człowieka w dużej mierze decyduje jego kontakt z przyrodą – mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. – Krajobraz naturalny, a nawet pojedyncze rośliny, pozytywnie wpływają na psychikę człowieka, stan jego zdrowia, aktywność, samoocenę, satysfakcję z wykonywanej pracy itp. Zapewnienie mieszkańcom miast powszechnego dostępu do terenów zieleni, wyposażenie ulic i placów w kompozycje roślinne, jawi się więc jako konieczność. Tymczasem, presja urbanistyczna, której świadkami jesteśmy od wielu lat, skutkuje wyraźnym deficytem zieleni. Deficyt ten wpływa nie tylko na społeczeństwo, ale również na ogólny wizerunek i funkcjonowanie miast.

Organizatorzy pragną w gronie naukowców, ale i praktyków zajmujących się utrzymaniem i projektowaniem zieleni, podyskutować o problemach, z jakimi wiąże się sam proces tworzenia terenów zieleni oraz o wszystkich ich funkcjach realizowanych przez mieszkańców miast.

Wszelkie informacje o konferencji można znaleźć na stronie: www.zielenmiejska.org.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj