Temat inwazyjnych gatunków obcych zaczyna być coraz bardziej dostrzegalny. Jakie gatunki obcego pochodzenia zagrażają rodzimej bioróżnorodności i dlaczego walka z nimi jest tak trudna? Odpowiada Mikołaj Siemaszko, specjalista ds. IGO, owadów zapylających, fascynat sozologii i społecznik.
Zima jest trudnym okresem dla wszystkich mieszkańców zbiorników wodnych. Wiele zwierząt, które je zamieszkuje, nie jest w stanie przetrwać tego okresu bez pomocy człowieka. Przygotowania do zimy należy zacząć z wyprzedzeniem.
W rzeczywistości mamy moralny obowiązek usunąć bariery utrudniające osobom z niepełnosprawnościami włączanie się w różne aktywności i zainwestować wystarczające fundusze i wiedzę fachową, aby uwolnić ich ogromny potencjał – tak o konieczności zaktywizowania środowiska życia dla osób z niepełnosprawnościami powiedział prof. Stephen Hawking. Ten sam, który pod względem wielkości i znaczenia porównywany jest do Alberta Einsteina, i ten sam, który osobiście doświadczał trudów wynikających z niepełnosprawności.
Późna jesień i zima to trudny czas dla wielu ptaków. Warto wiedzieć, jak im pomóc, by przetrwały mrozy i głód. Osoby, które zdecydują się na dokarmianie zwierząt, powinny jednak robić to z głową – apeluje Zakład Lasów Poznańskich.
Blisko 13 km. kw. zieleni w Lublinie otrzymało ochronę w nowych zapisach planistycznych miasta. Rejon Podzamcza, Zalewu Zemborzyckiego i Starego Gaju to tereny objęte trzema planami zagospodarowania przestrzennego, uchwalonymi na listopadowej sesji Rady Miasta. Zespoły projektowe rozpoczną teraz prace nad zapisami chroniącymi kolejne przestrzenie publiczne, w tym place i tereny zieleni w dwunastu lokalizacjach, m.in. w centrum Lublina.