Intensywne, krótkotrwałe opady przynoszą więcej strat niż zysków dla środowiska – twierdzi prof. Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jej zdaniem szansą na odwrócenie tego trendu jest retencja. Naukowczyni wraz z zespołem opracowała katalog dobrych praktyk na ten temat.
Na partycypację społeczną spojrzeć można z różnych perspektyw. Punktem wspólnym jest uczestnictwo mieszkańców w życiu publicznym rozumiane jako wyrażanie przez nich opinii, sprzeciwu i poparcia oraz dostarczanie przez nich pomysłów na rozwój miast. W jakie inicjatywy angażują się mieszkańcy i w jaki sposób dzięki podejmowanym aktywnościom zmienia się przestrzeń miejska?
74 drzewa i krzewy oraz 3 tys. bylin posadzono na parkingu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Pojawiło się tam osiem ogrodów deszczowych, zielone przystanki, pergole nad przejściami dla pieszych i ściana pnączy na elewacji terminala.
Mała architektura sprzyjająca wypoczynkowi, nowe nasadzenia zieleni, uporządkowanie tej istniejącej, a także odnowione alejki spacerowe - takie są główne założenia rewitalizacji Parku Miejskiego w Pleszewie. Samorząd dysponuje już projektem prac, obecnie jednak poszukuje źródeł finansowania inwestycji.
Ogromne kamienie wydobyte podczas budowy metra M2 na Bemowie zostaną wykorzystane jako blokady parkingowe, podstawy pod tablice pamiątkowe czy drogowskazy. Głazy pojawią się m.in. na bulwarach wiślanych i w parkach: Skaryszewskiego i Cichociemnych.