Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zielona energia w Sitkówce

Zielona energia w Sitkówce
mat
16.03.2015, o godz. 11:39
czas czytania: około 2 minut
0

Biogaz z osadów ściekowych zasili nowy biogenerator, który będzie służył oczyszczalni ścieków w Sitkówce. Urządzenie do produkcji prądu i ciepła zostało zakupione w ramach unijnej inwestycji realizowanej przez Wodociągi Kieleckie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Wodociągów Kieleckich podpisali umowę na dostawę, montaż i rozruch agregatu z firmą Horus Energia z Sulejówka. Urządzenie dofinansowane z unijnego Funduszu Spójności zastąpi jedną z dwóch wysłużonych maszyn, które pracują w oczyszczalni już od 16 lat. Nowoczesny i wysokosprawny generator został uzbrojony w moduł odzysku ciepła, przez co stanie się skojarzonym źródłem energii elektrycznej oraz cieplnej.

Ekologiczne urządzenie, do produkcji energii, będzie wykorzystywało biogaz z osadów ściekowych. Technologia jego powstania wiąże się z szeregiem skomplikowanych procesów. W pierwszym etapie przeróbki osady trafiają do komór fermentacyjnych, gdzie przebywają ok. 20 dni, tam w wyniku procesów biochemicznych wytwarzany jest biogaz. Osad przefermentowany transportowany jest do stacji odwadniania, a następnie do utylizacji termicznej, natomiast biogaz jest przesyłany do generatorów prądu. Wytworzony gaz zawiera ok. 64% palnego metanu, który świetnie sprawdza się m.in. przy napędzaniu silników spalinowych. Podobnie dzieje się w przypadku zasilania samochodów osobowych gazem LPG. Jednak, z uwagi na inny skład gazu i moc, silnik biogeneratora musi być specjalnie do tego przystosowany. Są to najczęściej duże, 8-16 cylindrowe motory, konstrukcyjnie zbliżone do silnika Diesla. Przygotowane do napędzania prądnic wytwarzających energię elektryczną posiadają mniejszy stopień sprężania a ich głowice o specjalnej konstrukcji, wyposażone są w świece zapłonowe.

Obecnie w oczyszczalni w Sitkówce pracują dwa biogeneratory, wytwarzające energię wykorzystywaną jako dodatkowe i awaryjne źródło zasilania. Ich maksymalna moc elektryczna waha się w granicach 808 kW. Układ automatyczny umożliwia również współpracę generatorów z siecią energetyczną, co pozwala na rozliczanie energii wytworzonej przez biogeneratory jako tzw. energię zieloną (ze źródeł odnawialnych).

Sterowana automatycznie instalacja wymienników odzyskuje ciepło z chłodzenia bloku silnika oraz spalin wylotowych produkując maksymalnie 514 kW energii cieplnej. Następnie jest ona wykorzystywana do podgrzewania osadu podawanego do komór fermentacyjnych oraz do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej.

Wykorzystanie biogeneratora na biogaz nie jest pierwszym doświadczeniem Wodociągów Kieleckich w zastosowaniu tego ekologicznego paliwa. W 1999 r. w kieleckiej oczyszczalni ruszyła pierwsza w regionie i jedna z pierwszych w kraju elektrownia na biogaz.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024