Dach rozchodnikowy, który pokrywa tzw. eko-wiaty to 9 m² zieleni w mieście. Pozwala to na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C.
Rośliny tworzące dywany rozchodnikowe, które pokrywają poznańskie przystanki, są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo ze względu na długi okres kwitnienia są przyjazne m.in. dla pszczół.
– Zielone przystanki, należące do zespołu City Marketingu Grupy MTP, których operatorem na mocy podpisanej z Grupą MTP umowy jest AMS, są niezwykle istotnymi dla miejskie infrastruktury rozwiązaniami typu nature-based solutions. Inspirowane naturą i wydajne ekono-micznie, dostarczają równocześnie korzyści natury ekologicznej, ekonomicznej i społecznej, a także wspierają adaptację do zmian klimatu – mówią przedstawiciele Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Darmowe webinarium “Zielone dachy i mała retencja” – zapisz się!
Docelowo w Poznaniu zazielenią się dachy przystanków zlokalizowanych w najbardziej zurbanizowanych miejscach. Na razie zielone są wiaty na przystankach przy Placu Bernardyńskim, Rynku Łazarskim, HCP i ul. Małe Garbary.
Podobne rozwiązania AMS z sukcesem zastosował na pilotażowych wiatach w Warszawie i Krakowie.
vvvvvvvvvvv
Komentarz #76547 dodany 2020-07-18 18:19:47
AMS czyli spółka córka AGORY ( michnik) podpina się do coraz wiekszej ilosci samorządów, do koryta.... i robi głupie projekty, przeplacane przez samorządy po 10 kroć. PO to by futrować propagandówke w nierentownym totalnie sektorze medialnym Gwybu.