Kilka dużych firm z branży IT na czele z IBM ma zamiar ofiarować swoje “zielone” patenty w ramach inicjatywy o nazwie Eco-Patents Commons.

Już na starcie w ramach inicjatywy Eco-Patent Commons 31 patentów stanie się własnością publiczną, mającą służyć środowisku. Przekazały je firmy IBM, Sony oraz Nokia. Wszystkie patenty w jakiś sposób odnoszą się do dbania o środowisko. Dotyczą np. sposobu na ograniczenie szkodliwych substancji w produkcji lub sposobu odzyskiwania zanieczyszczonej wody. Przekazanymi na rzecz projektu patentami będzie zarządzać Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD). Wszystkie będzie można znaleźć na stronie organizacji.

Uczestnicy inicjatywy zobowiązują się do odstąpienia od ewentualnych opłat za użytkowanie tych technologii przez innych uczestników. Choć udostępnione patenty pochodzą z przemysłu IT, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostały one wykorzystane w innych gałęziach gospodarki. Przykładowo Nokia przekazała patent na technologię pozwalającą na wykorzystanie starych telefonów komórkowych przy pozyskiwaniu materiałów do wytwarzania zegarków, kalkulatorów i pilotów.

źródło: di.com.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj