Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Zieloni 2004 chcą pakietu

Zieloni 2004 chcą pakietu
08.12.2008, o godz. 8:23
czas czytania: około 2 minut
0

- Polska nie powinna blokować przyjęcia pakietu energetyczno-klimatycznego UE, ponieważ jest on szansą dla rozwoju naszej gospodarki - uważa Dariusz Szwed, przewodniczący partii Zieloni 2004.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

W swoim liście Zieloni przedstawili pakiet rozwiązań, obejmujących m.in. pakiet efektywności energetycznej, stworzenie warunków do rozwoju odnawialnych źródeł energii, demokrację energetyczną, budowanie bezpieczeństwa energetycznego poprzez autentyczną dywersyfikację źródeł energii, z wyłączeniem energetyki jądrowej.

– Polska przecież sama zobowiązała się do ograniczenia o 40% emisji gazów cieplarnianych do 2020 roku w przyjętej przez rząd w 2003 roku Polityce klimatycznej państwa – powiedziała Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Zielonych. – Tymczasem z niepokojem obserwujemy brak jakiejkolwiek proaktywnej polityki w tej dziedzinie. Cała aktywność sprowadza się w gruncie rzeczy do blokowania pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma być przyjęty na najbliższym szczycie UE, oraz targowania się o kwoty emisji przyznane Polsce. Dlatego, wyręczając rząd, przedstawiliśmy pakiet konkretnych rozwiązań, które mogą nam pomóc w realizacji naszych zobowiązań. Działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej, stworzenie warunków umożliwiających rozwój odnawialnych źródeł energii czy zainwestowanie 2% PKB w Rozwój i Badania, ze szczególnym uwzględnieniem prac nad innowacyjnymi technologiami z zakresu efektywności energetycznej i energetyki odnawialnej to zaledwie kilka z naszych pomysłów – dodała Grzybek.

– Światowy kryzys finansowy jest szansą na wprowadzenie Zielonego Nowego Ładu (Green New Deal). Skoro gospodarki Unii Europejskiej, w tym Polski, wyhamowują, pragniemy przekonać premiera Donalda Tuska do wprowadzenia zestawu instrumentów ożywiania koniunktury, który umożliwi realizację trwałego wzrostu gospodarczego jednoczesnego, z podnoszeniem jakości życia społeczeństwa i ograniczaniem emisji dwutlenku węgla zagrażających stabilności globalnego klimatu – budując w ten nowoczesną niskowęglową gospodarkę wiedzy. Polska może stać się zielonym tygrysem Europy – powiedział Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych. – Możemy do tego wykorzystać środki, które Polska otrzyma z Unii Europejskiej w latach 2007-2013 oraz po 2013 roku dodatkowo z aukcji pozwoleń na emisję CO2. Niestety, jak wskazuje Instytut na rzecz Ekorozwoju w największym Programie Operacyjnym „Infrastruktura i Środowisko" zaledwie niecałe 2% środków rząd przeznaczył na działania proefektywnościowe. Zamiast blokować przyjęcie pakietu energetyczno-klimatycznego. Musimy to zmienić – cały świat w dniach Konferencji Klimatycznej odbywającej się w Poznaniu patrzy na Polskę, która musi pokazać przywództwo w ochronie globalnego klimatu i zapewnianiu trwałego rozwoju – konkludował Szwed.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024