Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Zielony start Partnerstwa dla Klimatu

Zielony start Partnerstwa dla Klimatu
01.09.2008, o godz. 8:32
czas czytania: około 3 minut
0

Wielkim Piknikiem z Klimatem rozpoczęło swoją aktywność Partnerstwo dla Klimatu – kampania Ministerstwa Środowiska i jego Partnerów na rzecz popularyzacji wiedzy o globalnym ociepleniu, sposobach zapobiegania mu i radzenia sobie z nim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO WOD-KAN [13.01-24.02.25]

Do grudnia w kraju i za granicą odbędzie się ponad 30 różnych wydarzeń – konferencji, wystaw i happeningów. W ten weekend warszawski Nowy Świat po raz pierwszy w historii pokrył się trawą.

Organizacja Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 14) w Polsce zimą tego roku, dała Ministerstwu Środowiska, głównemu koordynatorowi przygotowań po stronie polskiej, okazję do intensyfikacji wysiłków na rzecz ochrony klimatu. W tym celu powstało Partnerstwo dla Klimatu.

– Celem Partnerstwa jest wyjaśnianie przyczyn zmian klimatu, prowadzenie kompleksowych, innowacyjnych działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z tą problematyką – powiedziała Małgorzata Snarska, Dyrektor Zespołu Organizacyjnego COP 14. W jego ramach organizowany jest cykl wydarzeń (konferencji, debat, happeningów, wystaw fotograficznych i innych) poprzedzających szczyt klimatyczny, których celem jest  wzbudzenie zainteresowania ochroną klimatu.

– COP 14 jako najważniejsze globalne polityczne wydarzenie poświęcone zmianom klimatu zwieńczy tę listę – powiedział Janusz Zaleski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska. W trakcie kilku miesięcy od powstania Partnerstwa do inicjatywy przyłączyło się już ponad dwudziestu Partnerów. Uzupełnili oni listę o ponad 30 wydarzeń związanych z popularyzowaniem wiedzy na temat zmian klimatu.

Jak na wielką akcję przystało, Partnerstwo dla Klimatu zostało zainaugurowane spektakularnie przez wyłożenie głównego deptaku Warszawy wielkim trawnikiem. Popołudniowy Piknik obfitował w wydarzenia: rozpoczął się spacerem po trawie, na który dali się namówić politycy, przedstawiciele władz samorządowych oraz Partnerzy dla Klimatu. Dołączyli do nich wszyscy, którzy byli ciekawi jakie to uczucie boso lub w butach w środku miasta spacerować po trawie. Od tego momentu rozpoczęło się też dzielenie trawnika na pojedyncze eko-cegiełki, które każdy gość Pikniku z Klimatem mógł zabrać do domu.

Obok wizualizacji obrazującej zmiany klimatu (trawa i ogromne, topniejące bryły lodu), na estradzie przy ulicy Smolnej przez cały czas trwania Pikniku można było usłyszeć, co znane osoby sądzą na temat zmian klimatu. Dla głodnych wiedzy prezentowany był Dekalog Klimatyczny – 10 prostych zasad jak w codziennym życiu dbać o klimat. Wykład pt. „Człowiek i Tworzy i Niszczy” Katarzyny Miller, psycholożki, filozofki i publicystki, przybliżył antropogeniczny, psychologiczny wymiar tej skomplikowanej zależności.

Dwaj znani podróżnicy, Marek Kamiński i Leszek Cichy rozmawiali na temat zmian klimatu, które zaobserwowali w trakcie swych podróży. Prezentowane na estradzie zdjęcia sprzed „zmiany” i po niej, były dobitnym komentarzem na temat globalnego ocieplenia.

Partnerami dla Klimatu jak dotąd zostały organizacje i instytucje reprezentujące bardzo różnorodne środowiska, tak jak zmiany klimatu dotykają bardzo różnych sfer życia człowieka. Są to bez organizacje i podmioty, które swoimi wcześniejszymi dokonaniami pokazały troskę o środowisko. Udziałem w Partnerstwie dla Klimatu dają dowód swojego zaangażowania w kwestie ochrony przyrody i świadomości, że tylko wspólne działanie może zagwarantować sukces. Są to: Ambasada Brytyjska, Ambasada Danii, Ambasada Francji, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie oraz Ambasada Szwecji, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, ONZ-HABITAT, Brytyjsko–Polska Izba Handlowa, Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, fundacja demosEUROPA, IPCC i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stowarzyszenie One Chart Channel, amerykańska organizacja Eikosphere, Fundacja Nasza Ziemia, Komisja Europejska, Urząd Miasta Poznania oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, który współorganizował Piknik z Klimatem.

źródło: cop14.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025