Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Złe prawo odpadowe i… coraz więcej spraw kończy się w sądzie  #wybieramsrodowisko

Złe prawo odpadowe i… coraz więcej spraw kończy się w sądzie  #wybieramsrodowisko
18.09.2023, o godz. 13:51
czas czytania: około 1 minuty
0

- Polskie prawo dotyczące gospodarki odpadami jest na tyle niespójne i skomplikowane, że coraz więcej konkretnych decyzji praktycznych wymaga rozstrzygnięcia nadzorczego lub wręcz orzeczeń sądowych – mówi Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

W wypowiedzi udzielonej w ramach projektu #wybieramśrodowisko nasz rozmówca podkreślał, że co prawda odpowiedzialność za gospodarkę odpadową ponoszą samorządy – ale: 95 na 100 decyzji praktycznych regulują centralne przepisy. Zdaniem naszego rozmówcy  branża jest przeregulowana.

#wybieramsrodowisko

Rozmowa z Leszkiem Świętalskim,

dyrektorem biura Związku Gmin Wiejskich RP

 

– Oczekiwalibyśmy raczej by ustawodawca określił nam wymagania i obowiązki, ale drogę dochodzenia do postawionych celów pozostawił konkretnym samorządom. Uwzględniając ich lokalną specyfikę – mówił Leszek Świętalski.

Ilość nie przechodzi w jakość

Dodawał, że chodzi nie tylko o zbyt dużą liczbę przepisów, ale i o ich jakość. – One często są wzajemnie sprzeczne. Rodzi to konieczność wyjaśnienia wątpliwości czy to przez decyzje nadzorcze, czy poprzez wyroku sądowe. To niedobra praktyka – oceniał.

Redakcja „Przeglądu Komunalnego” i portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami samorządowymi i branżowymi prowadzi projekt #wybieramśrodowisko.

W ramach tego projektu, przez najbliższe tygodnie, będziemy prezentowali zagadnienia, które powinny zostać zauważone przez kandydatów do parlamentu. Zapraszamy do zapoznawania się z kolejnymi naszymi wideo publikacjami.

Więcej: #wybieramsrodowisko

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023