Spółki komunalne z Lubawki i Gaci k. Oławy oraz gmina Kudowa-Zdrój – to zwycięzcy dolnośląskiego konkursu „Złote Jedynki” w kategorii „Ekologiczna Gmina”.

Złotą jedynką zostało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Sanikom” w Lubawce. – Jego udziałowcami jest 17 gmin, z terenu których firma nie tylko zbiera odpady, ale i sortuje oraz produkuje z nich paliwo –  mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, pomysłodawca konkursowej kategorii. – Tym samym udowadnia, że za pomocą stosunkowo prostej i niedrogiej technologii można przyczynić się do obniżenia ilości składowanych śmieci.

Wyróżnienie trafiło do Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gaci. To kolejna wspólna inicjatywa kilku gmin, nie tylko z województwa dolnośląskiego, ale i opolskiego. Spółka zajmuje się m.in. odzyskiem odpadów wielkogabarytowych, selektywną zbiórką odpadów opakowaniowych i baterii. Zakład segreguje około 60 tys. ton odpadów rocznie. Honorowym laureatem została także gmina Kudowa-Zdrój, która w 2008 r. wprowadziła system workowej segregacji odpadów. 

– Działa on wyjątkowo sprawnie. Dodatkowo gmina ma bardzo dobrze funkcjonujący system ekonomicznych bodźców zachęcających do segregacji – ocenia Mielczarek. Mieszkańcy, którzy segregują śmieci, mają specjalne zniżki – płacą od 10 do 25 proc. mniej za wywóz odpadów.

To już trzecia edycja "Złotej Jedynki", konkursu organizowanego przez redakcję Gazety Wyborczej Wrocław i Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska. Laury wręczano na uroczystej gali podczas XII Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego w Kudowie Zdrój.

źródło: WFOŚiGW we Wrocławiu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj