Z tony zużytych, niepotrzebnych komórek, odzyskać można około 150 g złota. To zresztą nie jedyny wartościowy kruszec odzyskiwany ze starych aparatów. Z tej samej ilości wydobyć można jeszcze ok 100 kg miedzi oraz 3 kg srebra.

Na odzyskiwanie metali szlachetnych z urządzeń elektronicznych ukuto nawet odpowiedni termin – „górnictwo miejskie” (urban mining). A metoda staje się coraz bardziej popularna, jako że ceny metali szlachetnych idą w górę w zastraszającym tempie. Odzyskane z komórek metale używane są jako złom jubilerski, lub przeznaczane do ponownego wyrobu elementów elektronicznych.

Odzysk metali szlachetnych z urządzeń elektronicznych jest coraz bardziej popularny w Japonii, gdzie średnia długość życia aparatu telefonicznego wynosi 2 lata i 8 miesięcy, co przy 128 milionowej populacji użytkowników telefonów daje sporą ilość porzucanych co roku aparatów.

Na razie recyklingowi poddawane jest dopiero ok. 10% aparatów (co daje jakieś 558 ton komórek rocznie) ale dwie największe firmy zajmujące się recyklingiem układów elektronicznych (Eko-System i Yokohama Metal Co Ltd) zamierzają zwiększyć wydobycie złota ze zużytych aparatów i innych elektronicznych gadżetów.

źródło: reuters.com / komorkomania.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj