Czy biogaz wróci do łask polskich inwestorów związanych z odnawialnymi źródłami energii? Polska ma przecież doskonałe warunki do jego produkcji, a Unia Europejska od lat dostrzega w biogazowych instalacjach możliwość stabilnej produkcji gazu, podkreślając ich walory, a więc czystą, niemal bezemisyjną produkcję elektrycznej i cieplnej. Zapraszamy na webinarium poświęcone sytuacji na rynku biogazowym, które redakcja miesięcznika “Energia i Recykling” organizuje w dniu 4 maca 2021 r. Jest ono bezpłatne dla uczestników – wystarczy rejestracja na stronie biogaz.abrys.pl.

Sytuacja rynku biogazowego w Polsce przypomina nieco tę, z jaką od wielu lat boryka się geotermia, a częściowo także energetyka wiatrowa. Mimo niepodważalnych faktów, iż nasz kraj dysponuje olbrzymim potencjałem do produkcji czystej energii i ciepła z tych odnawialnych źródeł, napotykają one na liczne bariery w rozwoju. Energetykę wiatrową na lądzie blokują złe rozwiązania prawne (np. tzw. zasada 10H), również geotermia cierpi na brak jasnych rozwiązań legislacyjnych i skutecznych systemów wsparcia finansowego (w rezultacie mamy tylko sześć instalacji geotermalnych, podczas gdy na terenie Europy jest ich ponad 300). Podobnie jest z rozwojem technologii biogazowych. Jak wynika z rozmów ze specjalistami, blokują go głównie pieniądze. A ściślej mówiąc – brak odpowiedniego wsparcia finansowego dla tego typu inwestycji ze strony państwa.

W krajach, w których biogazownie powstają, rządy dokładają się do ich funkcjonowania, zapewniając wsparcie finansowe w skali wieloletniej. Tylko takie podejście daje gwarancję powodzenia biogazowych inwestycji. Tymczasem w Polsce w ostatnich kilkunastu latach branża borykała się nie tylko z niestabilnością na rynku substratów czy niejasnymi regulacjami prawnymi, ale również ze stale malejącymi wartościami wsparcia dla budowy i utrzymania instalacji. W rezultacie istniejące biogazownie stawały się coraz mniej rentowne, zaczęły bankrutować i znikać z rynku. W ślad za tym przyszedł kryzys w budowaniu nowych obiektów.

Biogazowe światełko w tunelu

W ostatnim czasie pojawiło się światełko w tunelu dla tej trudnej branży. Jakby na przekór wszystkiemu liczne problemy spowodowały, że zaczęły powstawać rodzime technologie pozwalające na wykorzystanie w biogazowniach np. bioodpadów. To zaś sprawia, że koszt pozyskania substratów staje się niewielką częścią w budżecie całej inwestycji, a to już dużo. Również Ministerstwo Klimatu i Środowiska – zaczynają być wdrażane nowe systemy rządowego wsparcia, obejmujące dofinansowanie inwestycji oraz subwencjonowanie funkcjonowania instalacji. W ubiegłym roku resort klimatu przygotował także regulacje mające na celu wydłużenie wsparcia dla producentów energii z biogazu, ponadto toczą się prace nad regulacjami mającymi wesprzeć produkcję biometanu.

Czy to wystarczy, aby biogaz wrócił do łask? Zastanawiamy się nad tym w lutowym wydaniu miesięcznika „Energia i Recykling” – do przeczytania TUTAJ. Ponadto zapraszamy na branżowe webinarium „OZE – Nowe Perspektywy – Biogaz w samorządach i gospodarce komunalnej”, które odbędzie się on-line w Internecie w dniu 4 marca 2021 r., w godzinach od 10 do 15. Udział w tym wydarzeniu jest dla uczestników bezpłatny, a zarejestrować można się TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj