Związek Miast Polskich na początku roku przedstawi projekt ustawy, dzięki której będzie można uzależnić wypłaty włodarzy miast od budżetu samorządu. W założeniu ma to dać możliwość podniesienia wysokości wynagrodzeń.

Prace nad projektem ustawy zostały zlecone zewnętrznym ekspertom i jak informuje ZMP, powinien być on gotowy na początku 2018 roku.

Obecnie wysokość pensji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast regulują przepisy m.in. ustawy o pracownikach samorządowych oraz o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej.

W tym roku pensja włodarza nie może być wyższa niż 12 525,94 zł (czyli siedmiokrotności ustawowo określonej kwoty bazowej wynoszącej 1789,42 zł). W większości miast wojewódzkich pensja prezydentów wynosi właśnie nieco ponad 12 tys. zł.

Powodem do stworzenia takiego projektu było m.in. wprowadzenie ustawy kominowej, przez co w niektórych miastach dochodzi do sytuacji, że prezydenci miast zarabiają mniej niż ich podwładni, zastępcy czy sekretarzy miasta.

Problem ten dotyczy także przedstawicieli niektórych spółek miejskich. Zdaniem samorządowców niepodnoszenie wynagrodzeń przez ostatnie osiem lat, spowodowało realny spadek wartości nabywczej ich pensji o 25%, w związku z czym należy zmienić mechanizm ustalania poziomu ich wynagrodzeń. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, działacze PiS patrzą na inicjatywę przychylnym okiem.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj więcej

Skomentuj