1 / 12

Konkurs „Bądź EKO poznaniakiem” zakończony. Dwumiesięczne zmagania zaowocowały ponad 300 nadesłanymi pracami i ponad 27 tys. oddanych głosów. Zwycięskie projekty znajdą się na śmieciarkach i plakatach edukacyjnych, które zostaną rozdystrybuowane na terenie Poznania.

Konkurs „Bądź EKO poznaniakiem” promował postawy proekologiczne – dbałość o środowisko naturalne, segregacje odpadów, oszczędzanie mediów etc. Wiedzą o tym już najmłodsi poznaniacy, którzy w niezwykle kreatywny i inteligentny sposób pokazali czym jest dla nich ekologia. Walor edukacyjny konkursu sprowadzał się do właściwego wykonania prac pod hasłem przewodnim jak być eko poznaniakiem. Ważnym elementem było demokratyczne głosowanie w sieci na finałowe prace. To internauci zdecydowali o zwycięstwie prac i to oni mieli wpływ na ostateczny kształt poznańskich ulic. W głosowaniu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.

Zwycięzcy

Na śmieciarkach pojawią się prace: Wiktora Derwicha (Społeczne Gimnazjum nr 1 w Poznaniu), Rafała Bilickiego (Zespół Szkół Licealno – Technicznych) oraz Krystyny Pawlak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). Na plakacie ekologicznym znajdzie się praca Wiktorii Roszyk (Szkoła Podstawowa nr 20 w Poznaniu). Drugie miejsce przypadło: Jessice Plechcie (Szkoła Podstawowa nr 5 w Swarzędzu), Antoniemu Lasikowi (Społeczne Gimnazjum nr 1), Dominikowi Braszakowi (Zespół Szkół Licealno – Technicznych), Anicie Ostasz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). Trzecie miejsce zajęli: Michalina Nowaczyk (Szkoła Podstawowa nr 6), Eryk Niedziela (Gimnazjum nr 60), Julia Orlik (XXIX LO) oraz Anita Pawlak (Collegium Da Vinci). Laureaci otrzymali nagrody m.in.: tablet, kamerę GoPro, iPody, program do obróbki graficznej oraz dysk zewnętrzny. Nagrodzone zostały również te szkoły, z których zostali wyłonieni zwycięzcy.

Konkurs „Bądź EKO poznaniakiem” pokazał, że działania związane z ekologią i ochroną środowiska stanowią bardzo ważną kwestię dla mieszkańców Poznania, niezależnie od wieku. Dzięki tego typu aktywnościom możliwe jest dokonywanie realnych zmian w najbliższym otoczeniu. Wyrazem tych zmian będą śmieciarki FBSerwis i plakaty edukacyjne, które staną się nośnikiem haseł mających wpłynąć na ukształtowanie proekologicznych postaw wśród mieszkańców. – Największą wartością konkursu „Bądź EKOPOZNANIAKIEM” jest to, że skłania on do refleksji. Śmieciarki poruszają się zwykle w godzinach porannych, więc tak naprawdę każdy mieszkaniec Poznania będzie miał szansę zobaczyć na własne oczy efekt końcowy konkursu. To doskonała okazja, do zastanowienia się nad kwestią ochrony środowiska i problemem segregacji śmieci. Cieszę się, że jesteśmy patronem takiego przedsięwzięcia i w realny sposób możemy wpływać na świadomość ekologiczną poznaniaków – mówi Bartosz Wieliński, Dyrektor Biura GOAP.

Tego typu inicjatywy pokazują, że bycie EKO nie wiąże się z ogromnym wysiłkiem, ani niczym skomplikowanym. Wystarczy zmienić swoje podejście do kwestii takich jak segregacja odpadów czy oszczędzanie energii. Konkurs będzie miał kolejne odsłony – np. konkurs fotograficzny na śmieciarki z grafikami w ciekawych miejscach w Poznaniu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj