Celem studiów jest kompleksowe przedstawienie problematyki zrównoważonych finansów, zarówno w wymiarze prawnym jak i finansowym. Program obejmuje zarówno wykłady o charakterze ogólnym, jak też zajęcia pomagające we wdrażaniu rozwiązań z obszaru zrównoważonych finansów.
Zrównoważone finanse – priorytet w pracach legislacyjnych UE
Zrównoważone Finanse zajmują dziś priorytetowe miejsce w pracach legislacyjnych Unii Europejskiej, kształtując kluczowe mechanizmy rynkowe i strategie przedsiębiorstw prywatnych. Przyciągają one uwagę przedstawicieli zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, na szczeblach zarządczych i nadzorczych, a także na poziomie specjalistycznym. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiono w tym roku Podyplomowe Studium Prawno-Finansowe poświęcone problematyce Zrównoważonych Finansów. Oferuje ono słuchaczom dostęp do wiedzy praktycznej jak i teoretycznej. Kwestia zrównoważonych finansów jest podjęta w nim w sposób kompleksowy i interdyscyplinarny. Program realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Odpowiedzialnych Finansów, jednym z wiodących na polskim rynku ośrodków w zakresie zielonego finansowania.
Jak czynniki klimatyczne i środowiskowe wpływają na sektor finansowy i budżetowanie publiczne?
Celem Podyplomowego Studium Prawno-Finansowego Zrównoważone Finanse jest zapoznanie słuchaczy ze wszechstronnie ujętą problematyką oddziaływania czynników klimatycznych i środowiskowych na sektor finansowy i budżetowanie publiczne. Studium koncentruje się na wpływie regulacji krajowych i unijnych na rynki finansowe, zaznajamiając słuchaczy także z nowymi trendami z zakresu nowych „zielonych” instrumentów finansowych, ryzykach i szansach zielonej transformacji dla sektora prywatnego, ale także sektora finansów publicznych, a wreszcie na powiązanych zmianach w organizacjach.
W ramach Studium, wykładowcy przedstawią tę problematykę w ujęciu praktycznym, umożliwiając słuchaczom zarówno bezpośrednie zastosowanie uzyskanej wiedzy, jak i krytyczną ocenę nowych rynkowych i regulacyjnych praktyk. Studium jest przeznaczone dla szerokiego grona słuchaczy, dlatego wiedza specjalistyczna z zakresu zrównoważonych finansów została w programie zajęć wzbogacona o zajęcia wprowadzające w zagadnienia z zakresu nauki o klimacie, prawa UE i finansów.
Uczestnicy studium
Studium skierowane jest do pracowników sektora finansowego, działów compliance i audytu, prawników, konsultantów, administracji publicznej, a także absolwentów studiów magisterskich z zakresu nauk społecznych pragnących podnieść kwalifikacje w zakresie zrównoważonych finansów, ESG i zrównoważonego rozwoju w ujęciu prawno-biznesowym
Wykładowcy
Wśród wykładowców są: prof. dr hab. Szymon Malinowski, dr Robert Rybski, dr Paweł Marcisz, prof. dr hab. Wiktor Kotowski, dr Anne-Marie Weber, dr hab. Aleksandra Wąsowska, dr Karolina Panfil, dr hab. Cezary Błaszczyk, dr Diana Bożek, dr Magdalena Porzeżyńska, dr Michał Kurtyka, dr Maciej Grabowski, Ludwik Kotecki, dr Agnieszka Smoleńska, dr Piotr Otawski, Sylwia Zaremba-Janukowicz, Daria Ringwelska-Ładak, Piotr Piłat, Monika Karkosza, Katarzyna Szwarc, Izabela Flakiewicz, Dagmara Bartczak-Wieczorek oraz Paweł Sawicki. Zajęcia poświęcone problematyce raportowania do organu nadzoru prowadzą przedstawiciele Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
Więcej szczegółów, oraz zasady rekrutacji na stronie:
Zrównoważone finanse – Podyplomowe Studium Prawno-Finansowe – IRK (uw.edu.pl)
Komentarze (0)