Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Na rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego brakuje odpadów [WIDEO]

Na rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego brakuje odpadów [WIDEO]
08.04.2021, o godz. 13:36
czas czytania: około 1 minuty
0

Mimo realizowania celów wyznaczonych przez Unię Europejską oraz ustawy i rozporządzenia, na polskim rynku cały czas brakuje elektroodpadów. Ceny sprzętu rosną nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku, ale w kilku grupach produktowych nadal brakuje odpadów. To nie jedyny problem, z jakim mierzy się branża ZSEE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Na rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego dzięki przetwarzającym, organizacjom odzysku i recyklerom udaje się osiągać wyznaczone limity zbierania i przetwarzania.

– Nie płacimy żadnych kar, rynek rośnie, realizujemy rozszerzoną odpowiedzialność producentów – informuje Wojciech Konecki, prezes zarządu APPLiA Polska Związek Pracodawców AGD.

Rosną ceny surowców, co jest dobrą informacją dla recyklerów i przetwarzających. Maleje także szara strefa, a odpady nie zalegają na osiedlach czy w lasach. – Jeżeli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? – pyta retorycznie Wojciech Konecki.

Na rynku ZSEE w kilku grupach produktowych brakuje odpadów. W ocenie Wojciecha Koneckiego także prawo nie nadąża za zmieniającą się sytuacją na rynku. Cały czas istnieje także prawdopodobieństwo odrodzenia się szarej strefy.

Pierwszy czynnik to daleko idące różnice w interpretacji przepisów zapisanych w ustawach przez marszałków i ministerstwo – zauważa Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Druga kwestia to Baza Danych o Odpadach, która według eksperta nie funkcjonuje prawidłowo.

Problemy i wyzwania rynku elektroodpadów zostaną poruszone podczas konferencji on-line “Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego” 14 kwietnia 2021 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024