Przy wysypisku w Promniku pod Kielcami powstanie Zakład Utylizacji Odpadów. Pierwszym krokiem do jego budowy było urządzenie nowej kwatery do składowania śmieci.

– W tym tygodniu złożymy wniosek do unijnego programu o dofinansowanie budowy Zakładu Utylizacji Odpadów – informuje prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Kielcach Henryk Ławniczek. – Powstanie tu duża sortownia śmieci. Wysegregowane odpady trafią do sprzedaży, a pozostałe nie nadające się do ponownego wykorzystania my zagospodarujemy. Część z nich trafi na fermentownik, gdzie w ciągu 20 dni przejdzie proces technologiczny, ten sam co na wysypisku, ale tam trwa on latami. Powstanie biogaz, który wykorzystamy na własne potrzeby, do ogrzewania.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami zrezygnowało z budowy spalarni śmieci, ponieważ taki zakład byłby opłacalny przy dostawie 200-300 tysięcy ton odpadów rocznie. W całym województwie powstaje ich niespełna 200 tysięcy.

Na budowę zakładu utylizacji potrzeba 150 milionów złotych. Unia Europejska może pokryć około 60-70 procent kosztów. Jeśli wniosek Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami zostanie pozytywnie rozpatrzony, to w przyszłym roku ruszy budowa i potrwa dwa-trzy lata.

źródło: echodnia.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj