Płock chce prywatyzacji Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach. Gmina chce zbyć do 100 procent udziałów w spółce.

„Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 2009 roku w Polsce ma ulec zmianie gospodarka odpadami. W naszym kraju nadal aż 96 procent śmieci składowanych jest w ziemi, a jedynie 4 procent udaje się odzyskać. By to zmienić, od stycznia przyszłego roku rząd podnosi o około 65 złotych opłatę za tonę składowanych w ziemi odpadów. W całym kraju natomiast ma pozostać jedynie 250 składowisk z ponad tysiąca obecnie działających. Na Mazowszu pozostaną trzy składowiska, w tym zakład w Kobiernikach. Ale spółka musi zostać zmodernizowana, by sprostać unijnym wymogom. Wyjściem z sytuacji mogłaby być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów. Takie instalacje spełniają wszelkie normy ekologiczne. Ponadto mogą stanowić źródło energii dla okolicznych gmin. Większą część kwoty potrzebnej na wybudowanie instalacji można pozyskać ze środków unijnych. Reszta sumy pochodziłaby od potencjalnego inwestora” – czytamy na oficjalnych stronach internetowych Płocka.

Zainteresowani nabyciem udziałów ZUOK w Kobiernikach mają czas do 5 listopada na złożenie w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta odpowiedzi na zaproszenie. Autorzy najbardziej atrakcyjnych ofert zostaną zaproszeni do rokowań. W negocjacjach wezmą też udział przedstawiciele załogi, którzy będą rozmawiać z inwestorem o pakiecie socjalnym dla pracowników. Negocjacje obejmą także zabezpieczenie stabilności opłat za śmieci w Płocku.
źródło: ump.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj