Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Związek Miast Polskich we wtorek wybierze nowe władze

Związek Miast Polskich we wtorek wybierze nowe władze
Bartłomiej Leśniewski
17.06.2024, o godz. 11:41
czas czytania: około 2 minut
0

We wtorek odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Władze związku podsumują ostatni rok działalności Związku i całą kadencję, a delegaci wybiorą władze ZMP na kolejne 5 lat.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

“W Zgromadzeniu uczestniczyć będzie około 250 przedstawicieli miast, w tym głównie burmistrzów i prezydentów, m.in. z: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Wrocławia” – czytamy w komunikacie Związku Miast Polskich.

Porządek obrad

Zgromadzenie Ogólne, które w tym roku ma charakter sprawozdawczo-wyborczy, zajmie się przyjęciem sprawozdań za rok 2023, podsumowaniem całej minionej kadencji oraz wyborami nowego prezesa i Zarządu Związku. W wydarzeniu wezmą udział w charakterze gości m.in.: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Tomasz Szymański, sekretarz stanu w MSWiA, Jerzy Stępień, Przewodniczący Rady FRDL, a także parlamentarzyści.

Podczas Zgromadzenia delegaci nie tylko wybiorą nowego prezesa ZMP i Zarząd wraz z Komisją Rewizyjną, ale przyjmą – po dyskusji w swoim gronie – program na nową kadencję.

Priorytety

Już dziś wiadomo, że priorytetami legislacyjnymi Związku w pierwszym roku kadencji mają być m.in.: nowa ustawa o dochodach JST (zapewniająca odbudowę dochodów własnych miast i adekwatne do zakresu finansowanie zadań własnych i zleconych), ustawa o zrównoważonym rozwoju miast  (uwzględniająca możliwość współdziałania w miejskich obszarach funkcjonalnych), wsparcie miast członkowskich we wdrażaniu reformy planowania przestrzennego i strategicznego, zwiększenie nakładów na edukację publiczną, a także transformacja energetyczna gospodarki miejskiej (umożliwiająca budowanie samodzielności energetycznej miast).

Związek Miast Polskich jest największą organizacją samorządową w Polsce, skupiającą ponad 350 miast, w których mieszka ponad 78% miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026