Znana amerykańska fotografka – Ruth Bernhard uważała, że „jeżeli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponad to, co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego”. Fraza ta doskonale wpisuje się w ideę konkursu fotograficznego „Recykling w obiektywie” organizowanego, już po raz drugi, przez redakcję miesięcznika „Recykling”.

Tegoroczna edycja okazała się sporym sukcesem – uczestnicy udowodnili pomysłodawcom, że odpady mogą świetnie posłużyć jako komponenty sztuki i być przedstawione w atrakcyjny i pomysłowy sposób.

Konkurs podzielono na dwie kategorie tematyczne: „Pomaluj świat w kolory recyklingu” (swoje prace mogli nadsyłać wszyscy zainteresowani) oraz „Złap recykling” (skierowany głównie do przedsiębiorców działających w branży gospodarki odpadami). Komisja oceniała prace pod kątem zgodności z tematem, oryginalności oraz wyrazu artystycznego. W pierwszej kategorii zdobywcą głównej nagrody jest Marek Ząbczyk, autor fotografii pt. „Klocki” (Recykling na wesoło – nakrętki przerabiane są na klocki). Miejsce II otrzymał Adam Falkowski za zdjęcie „Po nitce do kłębka” (chodnik z zużytych ubrań i różnego rodzaju tekstyliów, wyprodukowany na poziomym warsztacie tkackim zwanym krosnami), natomiast III miejsce jury przyznało Elżbiecie Komarzyńskiej za „Plażę z odzysku” (w Tajlandii na zwykłych plażach jest generowanych tak dużo odpadów, że coś trzeba z nimi robić, zwłaszcza na wyspach. Pozostałości są sortowane, m.in. plażowo pod parasolem, a potem statkami wywozi się je do miejsc przetwarzania). Z kolei w drugiej kategorii najciekawsze okazało się uchwycenie dzieła powstałego pośród złomu w ramach cyklu zdjęć „Sztuka przetworzenia sztuką tworzenia”, nadesłane przez przedsiębiorstwo Makpol Recykling. Sponsorami nagród rzeczowych są firmy HP, Unisoft oraz Ecocel.

Dwanaście najlepszych i najciekawszych zdjęć – laureatów oraz wyróżnionych, zostanie zaprezentowanych publiczności na wystawie, której celem jest przedstawienie różnych obliczy recyklingu oraz pokazanie, że odpady mogą stanowić inspirację i posłużyć do wyczarowania niesamowitych i oryginalnych form artystycznych. Ekspozycję można będzie podziwiać w trakcie trwania Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu, w dniach 20-23 listopada br. w pawilonie 5 sektor F. Dla zwiedzających będzie to próba odczytania dzieł w nowym kontekście, zastanowienia się nad koncepcją recykling-artu oraz działalnością człowieka w odniesieniu do środowiska naturalnego.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj