ZZO Jarocin - rozbudowa zakończona

ZZO Jarocin - rozbudowa zakończona
21.12.2015, o godz. 10:36
czas czytania: około 2 minut
0

Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie zakończył rozbudowę jednego z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych w Polsce oraz uzyskał wszelkie niezbędne decyzje do funkcjonowania nowej inwestycji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Już wkrótce zakład będzie przetwarzał 60 tys. ton odpadów rocznie wytworzonych przez 235 tys. mieszkańców z 17 gmin, tworzących porozumienie międzygminne w zakresie realizacji systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi.

10 grudnia Marszałek Województwa Wielkopolskiego wydał pozwolenie zintegrowane na prowadzenie instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów przez ZGO. Dzień później Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jarocinie wydał pozwolenie na użytkowanie obiektu. Cała technologia zagospodarowania odpadów jest już gotowa.

Obecnie trwają prace regulacyjne, polegające na sprawdzeniu poprawności działania i wydajności wszystkich zamontowanych urządzeń wchodzących w skład linii technologicznych znajdujących się na terenie zakładu. Celem tych działań jest uzyskanie zakładanych parametrów tak aby efektywność sortowania odpadów i odzysku surowców wtórnych wraz z produkcją biogazu była na poziomie co najmniej równym z zakładanym w projekcie technologicznym. Dodatkowo nowo zatrudnieni pracownicy spółki są szkoleni z poszczególnych elementów pracy sortowni oraz pozostałych elementów instalacji.

Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie, który jest operatorem projektu „Rozbudowa ZZO Jarocin”, funkcjonuje na terenie Witaszyczek od 2003 roku. Po rozbudowie obiekty wchodzące w skład ZGO zlokalizowane są na obszarze około 34 ha. Projekt rozbudowy obejmował następujące elementy technologiczne: linię sortowniczą, moduł stabilizacji tlenowej oraz beztlenowej odpadów, kwaterę składowania. Istotnym ogniwem przedsięwzięcia jest instalacja kogeneracyjna, dzięki której powstanie energia elektryczna oraz cieplna z odpadów. Nowo wybudowany zakład będzie przetwarzał około 60 tys. ton odpadów wytworzonych przez 235 tys. mieszkańców gmin członkowskich porozumienia – regionu VI WPGO.

Do sortowni przyjmowane będą zmieszane odpady komunalne oraz odpady komunalne zbierane selektywnie. Większość odpadów poddawana będzie segregacji manualnej albo automatycznej w wyniku której zostaną wydzielone frakcje surowcowe oraz frakcja ulegająca biodegradacji. Z odpadów ulegających biodegradacji, podczas przetwarzania w procesach biologicznych, powstanie energia elektryczna i cieplna. Reasumując rozbudowa ZZO Jarocin pozwoli na znaczne zwiększenie odzysku surowcowego, odzysku energii elektrycznej i cieplnej oraz zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowisko.

Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin współfinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi 149,7 mln złotych, z czego unijne dofinansowanie to ponad 84 mln złotych. Dodatkowo przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez gminy członkowskie Porozumienia Międzygminnego kwotą około 25,5 mln zł. Pozostałe środki na realizację inwestycji stanowi pożyczka ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sumę blisko 13,6 mln zł.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024