Paliwa z odpadów to w Polsce cały czas rozwijający się przemysł. Na rynku funkcjonują już instalacje do wytwarzania RDF, są też zakłady, które regularnie wykorzystują to paliwo w procesie produkcyjnym. Przed branżą stoi jednak sporo wyzwań – choćby to, jak powiązać wytwarzanie paliw z odpadów z unijnym pakietem gospodarki o obiegu zamkniętym.
– Na starcie 2017 roku wszyscy zadajemy sobie pytanie – jak będzie wyglądał nasz biznes w erze circular economy – mówi dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, przewodniczący rady programowej konferencji w Chorzowie. Odpowiedzi udzielą prelegenci, m.in. prof. Andrzej Wojciechowski reprezentujący Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu oraz uczestnicy panelu dyskusyjnego zatytułowanego “Co dalej z paliwami z odpadów?”.
Z kolei w kraju trwają dyskusje o kształcie odpowiednich regulacji prawnych, w tym ostatnio zwłaszcza nad możliwością zaliczenia wytwarzanej energii z odpadów do odnawialnych źródeł energii. Powiązania branży z OZE w swoich wystąpieniach omówią m.in. Mariusz Radziszewski z Ministerstwa Energii oraz Marcin Trupkiewicz, BTK Legal.
Według ekspertów stabilizację na rynku paliw z zapewniłoby wykorzystanie ich w ciepłownictwie. Dlatego też podczas konferencji nie zabraknie opisów najnowszych zakładów i technologii, o których opowiedzą specjaliści z takich firm jak Fortum czy PGE.
Siódma konferencja “Paliwa z odpadów” organizowana przez firmę Abrys rozpocznie się we wtorek i potrwa do czwartku. Zwieńczeniem wydarzenia będzie wyjazd techniczny do instalacji Investeko w Świętochłowicach i Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu.
Komentarze (0)