Tematyka gospodarki o obiegu zamkniętym spotyka się z dużym zainteresowaniem zarówno po stronie administracji, jak i wśród przedsiębiorców.
W czerwcu 2016 r. zostało opublikowane Zarządzenie Ministra Rozwoju w sprawie utworzenia międzyresortowego Zespołu do spraw Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Do prac w zespole zostali zaproszeni przedstawiciele resortów: środowiska, edukacji narodowej, energii, infrastruktury i budownictwa, nauki i szkolnictwa wyższego, rodziny, pracy i polityki społecznej, rolnictwa i rozwoju wsi oraz zdrowa.
Planuje się, że w robocze prace zespołu włączeni zostaną także przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki i inne podmioty, których dotyczy GOZ.
Dlaczego GOZ?
Wyczerpywanie się surowców, wzrost ich cen i rosnąca zależność od dostawców z innych krajów stanowi poważne zagrożenie dla dalszego rozwoju gospodarczego oraz wyzwanie w kontekście ochrony środowiska. Dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do produktów i usług.
Istotne jest, aby na każdym etapie cyklu życia, czyli już od pozyskania surowca, przez projektowanie, produkcję, konsumpcję, aż po gospodarowanie odpadami mieć na uwadze wydajność surowcową, zarówno w kontekście surowców energetycznych, jak i materiałowych, niezbędnych do produkcji. Odpady – jeżeli muszą powstać – powinny być traktowane jako surowce wtórne. Temu mają służyć wszystkie działania poprzedzające powstanie odpadów na wcześniejszych etapach życia produktu lub usługi.
Gospodarka o obiegu zamkniętym stanowi odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do surowców naturalnych. W tym nowym podejściu gospodarczym wartość produktów i surowców jest zachowana tak długo, jak jest to możliwe, przy jednoczesnej minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów.
Na czym skupi się zespół?
Celem prac zespołu powołanego przez rząd jest:
- określenie szans i zagrożeń oraz mocnych i słabych stron w kontekście transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym,
- wypracowywanie stanowiska do inicjatyw Unii Europejskiej dotyczących transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym,
- opracowanie Mapy Drogowej w zakresie wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym w Polsce, określającego w szczególności cele i priorytety działania wraz z ich horyzontem czasowym i instytucjami odpowiedzialnymi za ich realizację.
Pierwsze obrady grupy odbyły się 8 listopada 2016 r. Na spotkaniu przedstawiono koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym oraz powołano członków zespołu. Drugie spotkanie miało miejsce 19 stycznia 2017 r. , podczas którego odbyła się dyskusja nad wstępnym projektem mapy drogowej przygotowanej w Ministerstwie Rozwoju oraz zdecydowano o utworzeniu tematycznych grup roboczych, w których będą uczestniczyć również zaproszeni partnerzy społeczno-gospodarczy.
Więcej informacji nt. pracy w zespole rządowym można znaleźć TUTAJ.
Praca w GOZ
Dla chcący zajmować się na co dzień sprawami dotyczącymi gospodarki o obiegu zamkniętym czeka też praca w Ministerstwie Środowiska.
Resort poszukuje pracownika na stanowisko specjalisty ds. GOZ, ekoinnowacji, efektywnego wykorzystania zasobów oraz współpracy międzynarodowej w tych obszarach tematycznych w Zespole Ekoinnowacji i Technologii Środowiskowych Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej.
Zainteresowani muszą spieszyć się z wysyłaniem podań, gdyż termin upływa już 20 lutego. Więcej informacji w tym temacie można znaleźć TUTAJ.
Komentarze (0)